Yükleniyor...

Fed Şahin Tutumuna Devam Ediyor: Piyasalar Nasıl Tepki Verdi?

Dün gözler faiz kararlarına kilitlendi.

Site Yazar

Dün gözler faiz kararlarına kilitlendi. Piyasa, Fed’in 50 baz puan artıracağına kesin gözüyle bakıp bunu pozitif fiyatlıyordu. Aslında beklenen oldu ancak piyasaların satış pozisyonlarına geçtiğini gördük. Peki ne oldu da market sert tepki verdi? 

Bu haftanın tüm yazılarında özellikle vurgulamak istediğim şey tam olarak buydu. Evet bir faiz artırımı bekliyoruz ve 50 baz puan artış görüyoruz ancak çok önemli bir şey var ki bu da Fed’in ekonomik projeksiyonları.

Tüketici fiyat endeks verileri son 2 aydır düşme eğiliminde buna rağmen hem açıklanan projeksiyonda hem de ABD Merkez Bankası Başkanı Powell konuşmasında şahin tutumun devam ettiğini gördük.

Aşağıdaki ekonomik projeksiyon tahminlerini gösteren tabloyu incelediğimizde; 2023 federal fonlama oranı eylül ayında 4.4 – 4.9 seviyesindeyken, aralık ayında bu oranı 5.1 –  5.4 seviyesine çekilmiş. %5,1’lik hedefi dikkate alırsak şubat ve mart aylarında toplam 75 baz puan kadar daha faiz artışı gelmesi çok olası.

2023 yılı işsizlik oran tahmini  4.6 olarak belirlenmiş. İş gücü piyasasına dair veriler incelendiğinde henüz istenen daralmanın gerçekleşmediğini görüyoruz. Buna sebep büyük şirketlerin çalışanları işten çıkarmak istememesi gösterilebilir. Fed üyeleri 2023 yılı için büyüme beklentisini 1,2%’den %0,5’e aşağıda yönlü revize ettiğini de görüyoruz ki eylül ayından sonra bu oldukça büyük bir düşüş. Keza haber sonrası piyasaların da açık olmasıyla, Amerikan borsaları eksiye geçerek ılımlı havadan ayrıldı.

Resim5

Faiz karar metni ise eylül ayındaki metinle neredeyse aynı.

Son göstergeler, harcama ve üretimde ılımlı bir büyümeye işaret ediyor. İş kazanımları son aylarda güçlü oldu ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, salgınla ilgili arz ve talep dengesizliklerini, daha yüksek gıda ve enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.

Powell’ın konuşmasında satır aralarına baktığımızda ise adeta piyasalara; “Sakın gevşemeyin henüz bitmedi. Hala %2 enflasyon hedefimizi koruyoruz, faiz artışlarını yumuşatsak da devam edeceğiz.” mesajını verdi. 2023 faiz indirimleri açıklanan projeksiyona göre başka bahara ertelenmiş gibi gözüküyor. 

Bir diğer faiz kararı için 2 ay’dan az bir zaman var. 14 Aralık faiz kararından sonra önümüzdeki dönemde faiz artışının 25 baz puanda yoğunlaştığını görebiliriz.

Resim6png

Bugün merkez bankalarının karar haftaları demiştik. Avrupa Merkez Bankası da ABD Merkez Bankası kararını izleyerek TSİ 16.15’de 50 baz puan faiz artış kararı aldı. Ekim ayında %10,6 rekor seviyelere çıkan ve Kasım ayında %10 ile beklentinin altında açıklanan enflasyon oranı, Avrupa Merkez Bankasının %2’lik hedefinden henüz çok uzak. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, basına verdiği demeçte enflasyonun 2023 yılı içinde düşmeye devam etmesini beklediklerini ifade etti ve faiz artışlarının enflasyonun istenen seviyelere ulaşana kadar devam edileceğini belirtti.

Gelelim kripto paralardaki son durumlara. Aynı hisse senedi piyasalarında olduğu gibi dün Fed tarafından gelen şahin açıklamalardan sonra sert düşüşlerin yaşandığını gördük.

Coingecko verilerine göre Bitcoin düne kıyasla 3,3% değer kaybederek 17.460 dolardan işlem görürken Ethereum ise düne kıyasla 5,1% değer kaybederek 1.272 dolardan işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner