Yükleniyor...

Finansal İstikrar Kurulu Stabil Koinleri Yasaklayabilir

Merkez bankaları, küresel finansal sistemi tehdit eden stabil koinlerin gitgide yaygın olarak benimsenmesinden endişe duyuyor.

resized FSB

Merkez bankaları, küresel finansal sistemi tehdit eden stabil koinlerin gitgide yaygın olarak benimsenmesinden endişe duyuyor. Merkez bankaları ağır düzenlemeler getirme, hatta yasaklama önerileriyle durumu kontrol altına almaya çalışırken, kripto para piyasası şimdiye kadarki en büyük tehdidi ile karşı karşıya gelebilir.

Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) Dijital Varlıklar İçin Sert Önlemler 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dün yayınlanan bir belgede Finansal İstikrar Kurulu (FSB), stabil koinler hakkındaki endişelerini bildirdi. Belgede belirtilene göre stabil koinler “finansal hizmet sunumunun verimliliğini artırdığından” bu durum mevcut düzen için bir sorun teşkil etmektedir.

Stabil koinlerin yaygın olarak benimsenmesi, düzenleyicilerin kontrolleri dışında bağımsız bir finansal sistemine yol açacağı inancını doğuruyor. Hatta stabil koinlerin itibari para birimlerinin yerini alabileceği ve “banka işlemlerini daha da kötüleştirebileceği” konuşuluyor.

Kripto piyasası tarafından kullanılan stabil koinlerin finansal istikrarda risk doğurabileceği fikri, Çin ve Fransa gibi ülkeler tarafından uzun süredir desteklenmektedir. Geçen hafta Fransız Finansal Piyasalar Otoritesi (AMF), stabil koinlerin birliğe “sistemik riskler” arz edebileceğini belirterek, özel düzenlemeler yaratılmasını önerdi.

FSH yönergeleri arasında açık bir yasak yerine başka birçok öneri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; yerel merkez bankaların stabil koinleri kapsamlı bir şekilde düzenlemesi, denetlemesi ve kontrol etmesidir. Ayrıca, hesap verebilirliği denetlemek ve tüm stabil koinlerin şeffaf bilgi sağlamasını sağlamak için yönetişim çerçevelerinin oluşturulması da önerilmektedir.

Ancak Ethereum gibi tamamen merkezi olmayan sistemlerde çalışanlar kripto ağlar da dahil olmak üzere, stabil koinlerin gerekirse hepten yasaklaması da öneriler arasındadır.

Kripto Pazarı Bu Yasaklardan Karlı Çıkabilir

Stabil koinlerin yasaklanması gerçekten de korkutucu olabilir. Öncelikle bu yasak sonucu tüm DeFi hareketi ve MakerDAO ve Compound gibi projeler silinecektir. Daha da kötüsü, piyasada aşırı bir likidite krizine neden olabilir.

ABD doları tarafından desteklenen Tether (USDT) ve TrueUSD (TUSD) gibi stabil koinleri ele alırsak; dünyadaki birçok kullanıcı için stabil koinler, Bitcoin gibi kripto varlıklarının ticaretinde oldukça önemlidir.

Birçok yatırımcının varlıklarını BTC’ye dönüştürmek ve potansiyel olarak yeni bir boğa koşusu başlatmak için doğru zamanı beklediği bilinmektedir. Yine de FSB önerileri uygulamaya koyarsa tüm bunlar durdurulabilir.

Uygulamada ise bu öneriler gerçek bir yasak ile sonuçlanmayabilir. Ancak kripto para birimi borsaları ve hizmet sağlayıcıları, bankalar ve diğer FSI’larla aynı incelemelere tabi tutulabilir. Bu ise birçok projenin ve işletmenin işine çomak sokacaktır.

Tether gibi devasa stabil koinleri piyasadan çıkaran bir yasak, kitlesel bir trader kaçışını ve kripto pazarının daha önce hiç karşılaşmadığı bir likidite krizine de neden olabilir.