Yükleniyor...

G7 Maliye Bakanları, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) ve Stablecoin’leri Tartıştı

7 maliye bakanı ve merkez bankası yetkilisinden oluşan bir grup bu hafta Londra'da bir araya geldi.

g7 stablecoin ve cbdc

7 maliye bakanı ve merkez bankası yetkilisinden oluşan bir grup bu hafta Londra’da bir araya geldi. Grubun bugün yayınlanan resmi bildirisine göre, gündeme getirilen konular arasında merkez bankası dijital para birimleri ve stablecoin’ler vardı. Grup, düzenlenmemiş stablecoin’lerle ilgili endişelerini yinelerken, CBDC’ler için bir dizi tasarım tercihi yayınladı.

G7, stablecoin’ler ve onun “ilgili yasal, düzenleyici ve gözetim gereklilikleri” ile uyumlu olmayanlarına karşı yaptıkları geçmiş yorumları yineledi. Bu yorumlar, Londra’daki maliye bakanları ve merkez bankası yetkililerinin G7 toplantısının ardından yayınlanan 5 Haziran tarihli bir bildiriye dahil edildi.

Stablecoin’ler ve dijital varlıklar, daha geniş anlamda birkaç yıldır G7’nin ilgi odağı olmuştu. 2019’un sonlarında G7, stablecoin’lerin hem potansiyel faydalarından hem de düzenleyici, yasal ve siber güvenlik riskleri içerdiğinden bahseden bir rapor yayınlamıştı. Küresel ölçekte, stablecoin’ler, G7’ye göre para politikası ve finansal istikrar riskleri oluşturabilir.

Grubun o zamanki raporunda, “Sistemik nitelikte olan bu riskler, dikkatli bir şekilde izlenmeyi ve daha fazla çalışmayı hak ediyor” ifadeleri yer aldı. Grubun 5 Haziran tarihli bildirisinde yer alan ifadelere bakıldığında G7’nin konuyla ilgili pozisyonunun zaman içinde fazla değişmediği anlaşılıyor. G7 şu ifadeleri kullanıyor:

“Hiçbir küresel stablecoin projesinin, uygun tasarım yoluyla ve geçerli standartlara bağlı kalarak ilgili yasal, düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini yeterince ele almadıkça faaliyete başlamaması gerektiğini yineliyoruz. Uluslararası standart belirlemeyi desteklemek de dahil olmak üzere ortak standartları sağlamak için uluslararası işbirliğine bağlıyız.”

CBDC Çalışması

Bildiri ayrıca, G7’nin bir dizi dünya merkez bankası tarafından potansiyel olarak uygulanmak üzere araştırılan merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) olan ortak çıkarına da dikkat çekti. Bunların başında Çin yer alıyor. CBDC’lerin savunucuları nakit için faydalı tamamlayıcılar olarak hizmet edebileceklerini söylerken, eleştirmenler CBDC’lerin daha geniş finansal gözetimin kapısını açtığını iddia ediyor.

Bildiride konuyla alakalı olarak şu ifadeler yer aldı:

“Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin parasal ve finansal istikrara etkilerinin yanı sıra fırsatları, zorlukları araştırılıyor ve Maliye Bakanlıkları ve Merkez Bankaları olarak kendi kendi alanlarımızda birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz.”

Konuyla ilgili geçmiş G7 açıklamalarından farklı olarak bu tür dijital para birimleri için bir dizi tasarım tercihini ifade ediyor. Grup bunların daha resmi bir ifadesini bu yıl içerisinde yayınlayacak:

“CBDC’ler esnek ve enerji açısından verimli olmalı; yeniliği, rekabeti desteklemeli ve sınır ötesi ödemeleri geliştirebilir; uygun gizlilik çerçeveleri içinde çalışmalıdır. Yıl içinde ortak ilkeler doğrultusunda çalışacak ve sonuçları yayınlayacağız.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner