Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi • Coinkolik
Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi

Herkese iyi haftalar, bu hafta global piyasalardan bolca veri akışı alacağız.

Coinkolik Kopyasi

Herkese iyi haftalar, bu hafta global piyasalardan bolca veri akışı alacağız. Çarşamba günü ABD tarafında Haziran ayı tüketici fiyat endeksi açıklanacak. Beklenti ise %3-,1 olması yönünde. Aslında bu oran Fed’in %2 enflasyon hedefinin altında kalsada Mart 2021 sonrası en düşük seviye olacak. Faiz beklentisinde değişiklik bulunmuyor. CME verilerine göre 26 temmuz günü yapılacak toplantıda, %92,46 ile 25 baz puan faiz artış beklentisi mevcut. 

Ekran Resmi 2023 07 10 16.03.40

Çarşamba günü bir diğer önemli gelişme ise Kanada tarafından gelecek. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta cuma beklenenden daha güçlü gelen istihdam verileri sonrası, analistler tarafından Kanada Merkez Bankası (BoC)’ın 25 baz puanlık bir faiz artırımına gideceğini düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para piyasalarında ise ABD’li Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand’in hazırladığı, en kapsamlı yasa tasarısı olan ve piyasa yapısı, stabil coin düzenlemeleri, işlemlerin nasıl vergilendirileceği gibi temel sorunları ele alan ”Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası” Çarşamba günü oylamaya sunulacak. 

Bu hafta, bazı tokenlarda önemli kilit açılışları da olacak. Token Unlocks verilerine verilerine göre kilit açılım zamanları: 

Ekran Resmi 2023 07 10 17.18.42

Ekonomik Takvim

11 Temmuz 2023 Salı

Almanya – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) Beklenti: %0,3 Önceki: %-0,1 09.00

12 Temmuz 2023 Çarşamba

ABD – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) Beklenti: %0,3 Önceki: %0,4 15.30

ABD – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %3,1 Önceki: %4,0 15.30

Kanada – Faiz Oranı Kararı Beklenti: %5.00 Önceki: %4,75

13 Temmuz 2023 Perşembe

İngiltere- Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Aylık Beklenti: Önceki: 9.00

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 249k Önceki: 248k

ABD – Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) Beklenti: %0,2 Önceki %-0,3 15.30

Bitcoin Teknik Analiz 

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 2023 yılının en yüksek seviyesi olan, 31.400 doları test ettiğini gördük. Ardından gelen güçlü istihdam verileri sonrası ise bir miktar geri çekilmelere şahit olduk. Bu hafta ise Bitcoin 30.300 dolar seviyelerinde fiyatları. Küresel piyasalarda genel anlamda risk iştahında azalmalar mevcut. Bunun sebebi olarak, ABD tarafından gelecek ABD TÜFE verilerini görebiliriz.

Ekran Resmi 2023 07 10 18.08.57

Fiyat 29.400 dolar ve 31.400 seviyeleri arasında yatay harekete bağlamış durumda. Günlükte 31.400 dolar seviyelerinde mum kapanışların gelmesi önemli ve 29.400 dolar seviyesinin kaybedilmesi fiyatı 28.400 dolar seviyelerine taşıyabilir.

Aktif Bitcoin Adresleri

Ekran Resmi 2023 07 10 05.44.55

Bu tablosu neyi gösteriyor?

İşlemleri gönderen veya alan Bitcoin blok zincirindeki adreslerin sayısını.

Bitcoin ağında meydana gelen aktif adres sayısını gösterdiği için zaman içinde izlenmesi gereken yararlı bir ölçümdür. Bitcoin daha fazla benimsendikçe, aktif adreslerin sayısı artar.

Fiyatın düşüşe geçtiği dönemlerde; bitcoin fiyatı ile aktif adres sayısı arasında bir yakınlaşma görebiliriz, bu nedenle BTC fiyatının yükseleceğini uman spekülatörler yakın vade için, bitcoin ile daha az ilgilenmeye başlayabilir. Spekülasyon ve genel kullanımdaki bu düşüş, aktif adreslerin sayısında da düşüşlere neden olur.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. Marker(MKR) %9,8
  2. Solana (SOL) %9,1
  3. Frax Share (FXS) %8,1
  4. Curve DAO (CRV) %4,4
  5. Filecoin (FIL) %3,2

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Birleşik Krallık’ta Suça Karşı Kripto Yasası Kabul Edildi

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası, kripto paranın suça karışan bölümü için karar verdi. Bununla birlikte yasaya göre suça karıştığı tespit edilen kripto paralara el konulabilecek.

Ripple Labs, tokenizasyon ile emlak sektöründe girişim başlattı

Ripple’ın CBDC danışmanı Antony Welfare, dijital Hong Kong doları (e-HKD), tokenize gayrimenkul ve finans kredisi protokollerini birleştiren ilgi çekici bir kullanım örneği sundu. Ripple’ın yeni programı ile, kullanıcıların gayrimenkullerini tokenize etmelerini ve şirketin CBDC platformundan yararlanarak bunları krediler için teminat olarak kullanmalarını sağlaması hedefleniyor.

Bored Ape satışları NFT pazarındaki düşüşe ışık tutuyor

NFT endüstrisinde en popüler koleksiyon olan Bored Ape Yacht Club, 2021 yılında gerçekleştirilen rekor satış 3,4 milyon dolardı. Geçtiğimiz günlerde ise bir Bored Ape NFT’si yalnızca 200 ETH karşılığında (yaklaşık 372.000 dolar) satıldı.

WazirX, Finansman Turunda 5,4 Milyon Dolar Topladı

WazirX’in kurucusu, Shardeum adlı Layer-1 Blockchain platformuna yönelik 5,4 milyon dolarlık stratejik finansman turunu tamamladı.

Amber Group, Galxe, J17 Capital, TRGC, Jsquare, Bware Labs, Tané Labs, Hyperithm Group ve Luganodlar gibi çeşitli yatırımcılar bu finansman turlarına katılanlar arasındaydı. Shardeum’un bir temsilcisi, şirketin en güncel değerlemesinin 248 milyon dolar olduğunu belirtti.

SEC, Coinbase’in Argümanlarına Karşı Çıktı

Menkul kıymet düzenleyicisi, Coinbase‘in mahkemeye önerdiği iki argümanın kusurlu olduğu yönünde görüş beyan etti. Coinbase’in öne sürdüğü ilk argüman, yatırım sözleşmesinin resmi bir sözleşme içermesi gerektiğiydi. İkinci argümanda yatırım sözleşmelerinin sadece ikincil piyasalarda işlem görmeleri halinde varlık satışı olduğu savunulmuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x