Yükleniyor...

IMF Genel Müdürü: 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı’nı Geride Bırakacak Resesyon Kapıda!

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, son zamanlarda dünya ekonomisinin geleceği konusundaki derin kaygılarını paylaştı.

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, son zamanlarda dünya ekonomisinin geleceği konusundaki derin kaygılarını paylaştı. Ekonomik büyümenin 2020’de “keskin negatif” olacağını ifade eden Georgieva, 1930’lardan bu yana yaşanan en kötü krizin kapıda olduğunu söyledi.

Georgieva, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgının sosyal ve ekonomik etkileri konusunda kasvetli bir tablo çizdi. Her ne kadar hükümetler dünya genelinde toplamda 8 trilyon dolarlık mali teşviğe gitmiş olsa da Georgieva’a göre bu yıkımı önlemek için yeterli değil.

IMF Genel Müdürü yaptığı açıklamada, “Bu yıl 170’den fazla ülkenin kişi başına gelir artışı negatif olacağını tahmin ediyoruz” sözleriyle sadece üç ay önce IMF’ye üye ülkelerin 160’ının pozitif büyüme yaşamasının beklentisinin değiştiğine vurgu yapmış oldu.

Öte yandan bozulan ekonomilerdeki iyileşme pandeminin gerçekte ne zaman biteceğine bağlı. Eğer 2020’nin ikinci yarısında pandeminin yayılması durursa o zaman iyileşme 2021 yılını bulacak. Georgieva, pandeminin süresi de dahil olmak üzere birçok değişken faktöre bağlı olarak durumun kötüleşebileceğini düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner