Yükleniyor...

IMF, Ürdün Merkez Bankasına CBDC için El Uzattı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ürdün Merkez Bankası'nın CBDC çalışmalarına yönelik tavsiyelerde bulundu.

IMF urdun

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ürdün Merkez Bankası’nın CBDC çalışmalarına yönelik tavsiyelerde bulundu.

Ürdün Merkez Bankası, IMF’nin ülke piyasalarına ilişkin teknik raporunun tamamlanmasıyla birlikte perakende merkez bankası dijital para birimine (rCBDC) yönelik bir sonraki adımına daha da yaklaştı. IMF, Ürdün Merkez Bankası’na CBDC fizibilite raporu hazırlıklarında yardımcı olmak üzere üç aylık bir misyon yürüttü. Tüm bu süreçlerin ardından IMF, kapsamlı bir tavsiye raporunu yayınladı.

IMF, Ürdün Merkez Bankasına CBDC Tavsiyelerinde Bulundu

urdun cbdc

Uluslararası Para Fonu (IMF), üç aylık bir misyonunun ardından, Ürdün’ün mevcut perakende ödeme piyasasını büyük ölçüde olumlu değerlendirdi.

IMF’nin Ürdün raporunda, iki banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcısının “genel olarak erişilebilir ve uygun ürüne” sahip olduğu ifade edildi. Ürdün Merkez Bankası‘nın CBDC çalışmalarına yardımcı olmak isteyen IMF, derinlemesine bir araştırmanın ardından olumlu bir rapor yayınladı. Ürdün Merkez Bankası, perakende merkez bankası dijital para birimine (rCBDC) IMF desteğiyle daha da yakınlaşmış oldu.

IMF, Ürdün Merkez Bankası’na yönelik tavsiye raporunda, Ürdün finans sisteminde aracılıktan kaçınılması konusunda önerilerde bulundu. Ayrıca IMF, Ürdün finans sektörünün iyi bir bilgi güvenliği ve yönetim uygulamalarına sahip olduğunun altını çizdi. Bu olumlu özelliklerin ışığında IMF, bir rCBDC’nin çekici bir hedef olarak siber güvenlik risklerini artırabileceğini açıkladı. IMF’nin Ürdün raporunda, “Bir rCBDC için sağlam yasal dayanaklar da oluşturulmalıdır.” denildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x