Yükleniyor...

Kripto Endüstrisinin Karnesi 2022 Yılında Zayıf!

Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) raporunda, kripto endüstrisinin geçtiğimiz yıl yaşanan iki büyük çöküşün ardından 650 milyar dolardan fazla kaybettiği ifade edildi.

kripto endustrisi

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) raporunda, kripto endüstrisinin geçtiğimiz yıl yaşanan iki büyük çöküşün ardından 650 milyar dolardan fazla kaybettiği ifade edildi.

BIS tarafından hazırlanan raporda, FTX’in iflas etmesiyle ve Terra krizinin etkisiyle milyarlarca dolarlık düşüşlere maruz kalan kripto endüstrisi irdelendi. BIS, bu iki büyük çöküşün ardından, 2022 yılında kripto endüstrisinin 650 milyar dolardan fazla kaybettiğini bildirdi. Sadece FTX’in iflasında, bir milyondan fazla kripto yatırımcısı olumsuz anlamda etkilenmişti.

Kripto Endüstrisi Geçen Yıl 650 Milyar Dolardan Fazla Kaybetti

BIS, “Kripto Şokları ve Perakende Kayıpları” başlıklı bir rapor yayınladı. Bu rapor, kripto endüstrisindeki genel hareketliliği irdeledi. Raporda, skandallar sırasında ve sonrasında alım satım davranışları, kazançlar ve kayıplar ve kripto piyasası kargaşasının daha geniş finansal sistemdeki etkileri açıklandı.

2022 yılına damga vuran FTX ve Terra çöküşleri, kripto endüstrisine 650 milyar dolardan fazla bir kaybı ve milyonlarca mağdur yatırımcıyı ortaya çıkardı.

BIS’e göre, Mayıs ayında 40 milyar dolarlık Terra ekosisteminin çökmesi, piyasadan 450 milyar dolardan fazla parayı buharlaştırdı. Yaklaşık altı ay sonra gerçekleşen FTX iflası da piyasadan 200 milyar dolardan fazla parayı buharlaştırdı.

BIS ayrıca, geçen yıl kripto ticaret platformunda kullanıcıların günlük etkinliğindeki artışa dikkat çekti. BIS’e göre yatırımcılar, daha dikkatli ve temkinli hareket etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner