Yükleniyor...

İngiliz Mahkemeleri Kripto Davalarına Kolay Adapte Oldu

Yaklaşık 30 Milyon pound değerindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan davadaki karar sonrası bir hukuk uzmanından açıklama geldi.

Ingiliz Mahkemeleri Kripto Davalarina Kolay Adapte Oldu

Yaklaşık 30 Milyon pound değerindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan davadaki karar sonrası bir hukuk uzmanından açıklama geldi. Uzman, İngiltere Mahkemelerinin kripto varlık davalarıyla alakalı giderek karmaşıklaşan duruma çok kolay adapte olduğunu söyledi. Bu noktada İngiliz mahkemeleri artan kripto davaları karşısında oldukça hızlı adapte olmuşa benziyor.

İngiliz Mahkemeleri Kripto Davalarina Kolay Adapte Oldu

Söz Konusu Dava Bir İlk Niteliğinde

30 Milyon pound değerindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan dava kripto sektöründe gündeme geldi. HDR Global Trading Ltd.‘nin yüksek mahkemeye sunduğu ve HDR’nin kendi borsası BitMex’te kurduğu bir hesabın Nexo’ya mı yoksa eski direktör Georgi Shulev’e mi ait olduğuna karar vermesi adına başvuru yapmasıyla başladı. Nexo’nun yönetim kurulu Shulev’i direktör olarak görevlendirince HDR hesabı dondurdu ve anlaşmazlık burada baş gösterdi.

Shulev içinde 800’den fazla Bitcoin barındıran cüzdanı kendi mailiyle açtığını ve içindeki Bitcoin’lerin bir kısmının kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Öte yandan Nexo, hesabın bir ticaret hesabı olduğunu ve barındırdığı tüm varlıkların firmaya ait olduğunu iddia ediyor.

Diğer taraftan Shulev ve Nexo davadan önce uzlaşsa da bu durum karar üzerinde çok fazla etkili olmadı. Shulev, 1 milyon dolar karşılığında Nexo’ya HDR hesabına erişim, kontrol ve sahiplik haklarını devredecekti. Shulev ise kripto varlıklar tanımının oldukça geniş ve belirsiz olduğundan uygulanabilir olmadığını söyledi.

Ancak mahkeme, Shulev’in üzerine düşeni yerine getirmediğine kanaat getirdi ve Nexo’nun 1 milyon dolar ödemesinden önce Nexo’ya 10 milyon dolarlık kripto para aktarmasını karar verdi.

Mahkeme ek olarak yapılması gerekenlere Nexo ve Shulev’e HDR’nin hesabı Nexo’ya bırakılacağını da ekledi.

İngiltere’de Kripto Davalarında Artış Var

Uluslararası hukuk firması Pinsest Masons tarafından yayınlanan rapora göre, İngiltere’nin kripto varlıklar ve akıllı kontratlar hakkında yayınladığı yasal çerçeve sonrasında davalar sağanak şeklinde gelmeye başladı.

Pinsent Masons’un hukuk direktörü Jennifer Craven şunları söyledi:

Bu davaların çoğunun konusu hırsızlar tarafından çalınan kripto paraların izlenmesini ve kurtarılmasını desteklemek için alınan kararlara dayanıyor. İngiliz mahkemelerinin uluslararası alanda kripto para veya ilgili teknolojiler hakkındaki davalarda öncü olması İngiliz mahkemelerinin adaptasyonda iyi iş başardığını ve davacıların haklarını göz ettiğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner