Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası: Kripto Paraların Ele Alınması Gerek

Ülkelerin merkez bankaları kripto paralar hakkında görüşlerini bildirmeye ve bu konuda açıklamalar yapmaya başladı.

ingiltere merkez bankasi kripto paralarin ele alinmasi gerek

Ülkelerin merkez bankaları kripto paralar hakkında görüşlerini bildirmeye ve bu konuda açıklamalar yapmaya başladı. Bu kez İngiltere Merkez Bankası, yayımladığı raporda kripto paralara da yer verdi.

İngiltere Merkez Bankası, Kripto Paralara Değindi

The Block‘a göre, İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi (FPC), finansal istikrar raporunda kripto para birimlerine kısaca değindi. Raporda, kriptonun finansal sistem için acil bir risk teşkil etmediği ancak ele alınması gerektiği bildirildi.

ingiltere merkez bankasi kripto paralarin ele alinmasi gerek

Rapor özellikle, Kasım ayında 3 trilyon dolardan olan ve Haziran ayında 1 trilyon doların altına düşen kripto piyasasının keskin düşüşüne işaret etti. FPC, bu düşüş sırasında geleneksel finanstaki bölümlere benzerlik gösteren birkaç güvenlik açığının ortaya çıktığını söyledi.

Bu güvenlik açıkları, koşul dinamiklerine, satışların artmasına neden olan likidite uyumsuzluklarını ve kaldıraçlı pozisyonların çözülmesini, fiyat düşüşlerinin artırmasını içeriyor.

Rapora göre kripto, finansal sistem için acil bir risk teşkil etmiyor ancak ele alınması gerekiyor.

Raporda stablecoinler için şu ifadeler yer aldı:

Ödemeler için kullanılan bazı stabilcoinler merkez bankası veya ticari paralara benzer koruma sağlamayabilir.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Bünyesine Dijital Varlık Direktörü Atadı

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), Ulusal Ekonomik Suç Komutanlığı (NECC) direktörü Matthew Long’u yeni ödemeler ve dijital varlıklar direktörü olarak atadı. 

Komitede bu görev yeni oluşturuldu. Long e-para, ödeme, kripto varlık piyasalarını denetleyecek ve ilgili politika geliştirmeye öncülük edecek. Long’un, Ekim ayında FCA’ya katılacağı bildirildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner