Yükleniyor...

İran Cumhurbaşkanı Ulusal Kripto Madenciliği Stratejisi Çağrısında Bulundu

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, hükümete gelişmekte olan kripto endüstrisi için yenilenmiş bir ulusal yaklaşım hazırlanmasını emretti.

iran cumhurbaskani kripto para madencilerine sozler

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, hükümete gelişmekte olan kripto endüstrisi için yenilenmiş bir ulusal yaklaşım hazırlanmasını emretti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu hafta İran’da düzenlenen, Ulusal Ekonomi Stratejisi başlıklı toplantıya, Merkez Bankası yetkilileri, Enerji Departmanı yetkilileri ve İletişim Teknolojisi Bakanlığı yetkilileri katıldı. İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, kripto paralar ve madencilik endüstrisi için ulusal bir strateji tasarlamaları gerektiğini belirtti.

Sadece iki gün önce de İran Parlamentosu, döviz ve döviz kaçakçılığı düzenlemesi altında kripto paralara düzenleme getirecek bir yasa tasarısını onaylamıştı. Yeni yasaya göre ülke içerisinde faaliyet gösterecek kripto para borsalarının denetlenebilmesi adına öncelikle lisans almaları gerekecek. Bu yasanın en büyük amacı son günlerde ekonomik zorluklarla ile baş başa olan İran’dan çok fazla sermeyenin çıkışını engellemek.

Birkaç ay önce de ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, İranlıların yaptırımları atlatmak için dijital varlıkları kullandıklarını dile getirmişti.

İran, Temmuz 2019’da kripto para madenciliğini yasal bir endüstri olarak resmen tanıyan ilk ülkelerden birisi konumunda yer alıyor. Hükümet şimdi de madencilik lisansı üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırarak, şirketlere madencilik lisansı ve üretilen dijital varlıkları devlet kontrolünde satma imkanı sunuyor. Ocak ayında ortaya çıkan bir rapora göre İran daha önce de buna benzer 1000’in üzerinde lisans verdi ancak bu düzenleme ile birlikte denetimler biraz daha sıklaşacak.

Bitcoin Madencilik Haritası’na göre, toplam hashrate’in %4’üne sahip olan İran’da bu oran geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile kıyaslandığında iki kattan fazla artış söz konusu.

Rouhani’nin neden İranlı yetkililerden Bitcoin madenciliği üzerine bir düzenleme istediği tam olarak belirginlik kazanmasa da, amaç ülkedeki sermayenin kripto paralar aracalığı ile dışarı çıkarılmaması ve madencilerin hükümet denetiminde çalışmasını istemesi olarak görülüyor.