Yükleniyor...
Sponsored

Jack Dorsey, Merkeziyetsiz Sosyal Ağ Bluesky’ı Duyurdu

Twitter'ın kurucu ortağı ve eski CEO'su Jack Dorsey, yeni Bluesky Social uygulamasının üzerindeki örtüleri kaldırıyor.

Jack Dorsey Merkeziyetsiz Sosyal Ag Blueskyi Duyurdu

Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey, yeni Bluesky Social uygulamasının üzerindeki örtüleri kaldırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Jack Dorsey ve Elon Musk‘ın Twitter konuşmalarında, merkeziyetsiz bir sosyal medya ağının geliştirilmesiyle ilgili mesajlar vardı. Jack Dorsey’in uzun bir süredir merkeziyetsiz bir platform isteği var ve bunu da gizlemiyor. Twitter tarafından fonlanan projenin öncüsü Jack Dorsey, merkeziyetsiz sosyal ağ Bluesky’dan detaylar paylaştı.

Jack Dorsey’den Merkeziyetsiz Sosyal Ağ Bluesky’ın Yol Haritası

Jack Dorsey, 2019’un sonlarında, şirketinin küçük, bağımsız bir geliştirici grubu oluşturduğunu ve ona tek bir hedefle görev verdiğini duyurdu. Görev, sosyal medya için yeni bir standardın temelini oluşturabilecek merkeziyetsiz bir sosyal medya protokolü oluşturmaktı. Bluesky girişimi, merkeziyetsiz sosyal ağ protokolü için AT Protokolü adını verdiği bir web sitesi başlattı.

Ekip, AT Protokol ağına erişmek için ideal “tarayıcı” olarak çerçevelediği Bluesky uygulaması için bir bekleme listesi açtı. Bekleme listesi hızla doldu ve üçüncü taraf müdahalesini gerektirdi.

AT Protokolü, merkeziyetsiz bir ağ olarak, herhangi bir şirketin iradesinden bağımsız olarak çalışıyor. Bluesky, bu bağımsızlığın, protokolün üzerine kurulu sosyal ağların kullanıcılarının hem özel verilerini korumalarına hem de kullanıcıları bağlı tutmak için genellikle tartışmaları teşvik eden kurumsal algoritmalardan kaçınmasına izin vereceğine inanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x