Yükleniyor...

Japonya, Dijital Yen Pilotunu Başlattı

Japonya, ikinci başarılı Proof of Concept denemesinin ardından dijital yen projesini başlattı.

boj

Japonya, ikinci başarılı Proof of Concept denemesinin ardından dijital yen projesini başlattı.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), CBDC kavram kanıtı (PoC) deneyinin ikinci aşamasının sonuçlarını açıkladı. CBDC pilot projesinin nisan ayında başladığını doğruladı.

Japonya, Başarılı Denemelerin Ardından Dijital Yen’i Başlattı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) raporuna göre, ikinci aşama deneyinde, banka hesaplarından CBDC’ye aniden geçiş durumunda “finansal sistemin istikrarını sağlamak için önlemler” olarak tanımlanan CBDC varlıklarına üst limitler uygulamak için teknoloji test edildi. Bu, tek bir kullanıcının birden çok aracıyla birden çok hesaba sahip olduğu senaryoları içeriyordu. Ayrıca, ödemelerin başlatılması ve kullanıcı kolaylığının planlanması da incelendi.

japonya

Arka planda, veri tabanı dili ve defter tasarımı üzerinde denemeler yapıldı. Ek olarak esnek değerli bir belirteç modeli denendi. Aynı hesapla birden fazla işlemin daha hızlı gerçekleştirilebilmesi için bir orkestrasyon sistemi geliştirildi.

Deney, beş aracıyla 100.000 kullanıcıyı varsaydı ve artan ölçeklenebilirlik tartışmasıyla saniyede 500 ila 3.000 işlem yüküne odaklandı. Gizlilik, baştan sona düşünüldü, ancak ayrıntılı olarak ele alınmadı. Çevrimdışı ödemeler, dolandırıcılığın önlenmesi ve mahremiyetin korunması bağlamında ele alındı.

PoC’ler, hedeflenen sonuçlara ulaşıldığı için başarılı olarak kabul edildi ve rapor, BOJ’nin planlanan CBDC pilot projesine geçtiğini doğruladı. Pilot proje, “uçtan uca süreç akışını” ve harici sistemlerle olan diğer bağlantıları inceleyecektir.

Rapor ayrıca şunu belirtti:

“Japon halkı arasındaki tartışmalarla bir CBDC’nin yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilmelidir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x