Yükleniyor...

Japonya Hükümeti’nin, Bitcoin Hakkındaki Görüşleri

Japonya, Bitcoin'in gelişimine en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri olmasına rağmen, son zamanlarda Asya bazlı medya organlarında yayınlanan haberlere göre, Japon Hükümeti Bitcoin'e düzenleme getirmeyi düşünüyor.

Japonya, Bitcoin’in gelişimine en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri olmasına rağmen, son zamanlarda Asya bazlı medya organlarında yayınlanan haberlere göre, Japon Hükümeti Bitcoin’e düzenleme getirmeyi düşünüyor.

Aslında bu düzenleme haberinin nedeni olarak gösterilen en büyük etken, Mt.Gox’un iflas belgelerini imzalaması ve çoğu Bitcoin kullanıcısının bu iflastan büyük bir şekilde etkilenmesi oldu. Mt.Gox’ta yüklü miktarda Bitcoin’i bulunan kullanıcılar, tepkilerini bir çok mecradan dile getirdiler. Hatta Roger Ver bile Mt.Gox’a tepkisini, YouTube’a koyduğu bir video ile dile getirmişti.

Bu hafta tüm dünyadaki gözler, Bitcoin’in kurucusunun bulunduğu haberinin üzerindeydi.  Fakat daha sonraki gelişmelerde, Bitcoin’in kurucusu olduğu sanılan Dorian Nakamoto bu ithamı reddetmiş ve Bitcoin’in kurucusu olmadığını söylemişti. Aynı anda Bitcoin’in “gerçek” kurucusu da P2P Foundation’da “Dorian Nakamoto ben değilim.” açıklamasında bulunmuştu.

Mt.Gox faciasından sonra yaşanan gelişmeler, başbakan Shinzo Abe’nin hükümetini biraz dürtmüş olacak ki, kabine olarak Bitcoin ile ilgili bir açıklama yapma ihtiyacı sezdiler. Kabine sekreteri Yoshihide Suga, “Bitcoin’in emtia gibi görüldüğünü ve para birimi olarak kullanımının çok olmadığını” dile getirdi. Bu açıklamanın ışığında da Suga, “Bitcoin’e vergilendirme getirmenin” çok “doğal” olacağını söyledi. Suga, Bitcoin’in Japonya’daki sirkülasyonunu belirleme adına çalışma yaptıklarını ve Bitcoin’le ilgili bilgi topladıklarını söyledi. Zira, Japon Bitcoin kullanıcılarının sayısı hala tam olarak bilinemiyor.

Suga şunları da ekliyor: “Şu anda mevcut kanunlarla Bitcoin’in durumunun ne olacağını çözümlemeye çalışıyoruz.”

Japon Finansal Kuruluşları da, Bitcoin ile nasıl başa çıkacakları konusunda ortak bir noktaya erişemediler. The Wall Street Journal’in haberine göre Mizuho Bank -Mt.Gox havalelerini gerçekleştiren banka-, tekrar tekrar Mt.Gox’a bankadaki hesapları kapatması için ısrarda bulunmuş. Bunun nedeni olarak Mt.Gox ile uluslararası müşteriler arasındaki “yönetimi çok zor büyüklükte olan para transfer hacimlerini” öne sürüyor.

The Japan News’in haberinde, bir hafta öncesinde Japon Hükümeti durumla ilgili bir açıklama yapmış: “Finansal firmaların Bitcoin ile yatırım yapmaları yasak değildir, fakat bu firmalar Bitcoin ile alım-satım gerçekleştiremezler.”

966324-15831855-640-360

Japan Digital Money Association’dan Keiichi Hida, Reuters’a yaptığı konuşmada, “2020 Tokyo Olimpiyatlarına kadar, Bitcoin’in ülke çapında kullanımını artırmak için, bunu bir ulusal proje olarak görmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Öne çıkarılan görsel, Japonya Başbakanı Shinzo Abe

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner