Yükleniyor...

Joe Biden, Geçici Bir Tavan Borç Anlaşmasına Vardı

Raporlara göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, "geçici" bir ABD borç tavanı anlaşmasına ulaştı.

joe biden ck

Raporlara göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, “geçici” bir ABD borç tavanı anlaşmasına ulaştı.

Yaşanan gelişme, haziran ayı başında olası bir temerrüde düşme endişeleri sebebiyle gerçekleşti. Biden, ABD Kongresini anlaşmayı hızla geçirmeye çağırdı. Raporlara göre, Biden ve Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Kevin McCarthy, federal hükümetin trilyonlarca dolarlık borç tavanını yükseltmek için “ilkede anlaşmaya” vardı.

Joe Biden, Temerrüd Endişeleri Devam Ederken Tavan Borç Anlaşmasına Vardı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Biden ve McCarthy arasında yapılan 27 Mayıs tarihli bir telefon görüşmesinin ardından 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını geçici olarak yükseltmeye yönelik bir anlaşma sağlandığı bildirildi. Biden, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bir “ilkede anlaşma” olduğunu doğrulayarak bu anlaşmanın ABD’yi “yıkıcı bir temerrüde düşmekten” koruyacağını belirtti. Biden, anlaşmanın “ertesi gün” ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosuna sunulacağını, her iki meclisin de anlaşmayı hızla geçirmesi çağrısında bulundu.

McCarthy ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Biden’ın zamanını boşa harcadığını ve aylarca müzakere etmeyi reddettiğini iddia ederek anlaşmayı prensipte doğruladı.

Anlaşmanın kesin ayrıntıları henüz tam olarak bilinmese de, Reuters’in bildirdiğine göre, ABD hükümeti önümüzdeki iki yıl için harcamalarını sınırlayarak bir anlaşmaya vardı. Konuya aşina bir kaynağa göre, müzakereciler savunma dışı ihtiyari harcamaları 2023 seviyelerinde tutmayı ve 2025’te yüzde 1 artırmayı kabul etmişlerdir.

Bu anlaşma, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın 1 Haziran’da temerrüde düşme riski konusunda uyarıda bulunmasının ve Kongre’yi mümkün olan en kısa sürede harekete geçmeye çağırmasının ardından gerçekleşti. Ayrıca, ABD Kongre Bütçe Ofisi’nin yayınladığı bir rapor, borç tavanının değişmeden kalması durumunda Haziran ayının ilk iki haftasında hükümetin ödemeleri yapamayacak hale geleceği gibi önemli bir risk olduğunu vurguladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x