Yükleniyor...

Joseph Stiglitz: Daha Farklı Bir Krizle Karşı Karşıyayız

Fed, pazar günü faiz oranlarını sıfıra indirdi ve ekonomiyi virüsün etkisinden korumak için 750 milyar dolarlık bir varlık satın alma programı açıkladı.

brooks stiglitz subbed

Fed, pazar günü faiz oranlarını sıfıra indirdi ve ekonomiyi virüsün etkisinden korumak için 750 milyar dolarlık bir varlık satın alma programı açıkladı. Nobel ödüllü Dünya Bankası eski baş ekonomisti Joseph Stiglitz, “Bu, normal krizlerden farklı bir kriz türüdür. Bu sadece toplam talep sorunu değil” ifadelerini kullandı.

Resmi olarak Kovid-19 olarak bilinen koronavirüs hastalığının yayılması, ülkelerin virüsü durdurmak için yaptığı sıkı sınır kontrolleri, büyük şehir çapında karantinalar uygulanırken bu durum küresel ekonomiyi ve tedarik zincirlerini bozdu. Ekonomi alanında Nobel ödülü sahibi Joseph Stiglitz, Federal Rezerv’in saldırgan politika eyleminin, ABD’nin koronavirüs salgınının neden olduğu bir gerilemeyi önlemesine yardımcı olacağını düşünmediği söyledi.

Stiglitz Salı günü yaptığı açıklamada, “Belirsizliklerin doğası göz önüne alındığında, çok sayıda insanın daraltıcı gelirlerinin doğası göz önüne alındığında, finansal piyasaların en iyi şekilde dengelenmesine yardımcı olabilir ve bunu yapmadığı açıktır” dedi.

Farklı Bir Kriz Türü

Stiglitz, “Fed’in hamleleri olmadan durum daha kötü olsa da açıkça borsaları istikrarlı hale getirmedi” dedi. Stiglitz, şu ifadeleri kullandı:

“Sorun şu ki, bu normal krizlerden farklı bir kriz türüdür. Bu sadece toplam talep sorunu değil. Hastalık yüzünden insanlar iş yerlerini kapatıyor. ABD’de New York’taki restoranlar kapatıldı. Daha fazla talep bu sorunu kurtaramayacak.”

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner