Yükleniyor...

Korkutan Madenci Kapitülasyonu Tahmini: Bitcoin (BTC) Fiyatı %50 Düşebilir

İnsanlar Bitcoin (BTC) madenciliğini kolay yoldan zengin olmanın anahtarı olarak görseler de aslında durum sanıldığı gibi değil.

Madenci Kapitülasyonu Gerçekleşirse Bitcoin BTC Fiyatı 50 Düşebilir

İnsanlar Bitcoin (BTC) madenciliğini kolay yoldan zengin olmanın anahtarı olarak görseler de aslında durum sanıldığı gibi değil. Tek bir BTC madenciliğinin standart elektrik fiyatları ve en yeni madencilik donanımının kullanıldığı varsayıldığında yaklaşık maliyetinin 7.500-8.000 dolar aralığında olduğu tahmin ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

12 Mart’ta yaşanan çöküşle Bitcoin fiyatı 5.500 doların altına, hatta 3.600 dolara kadar düştü ve yazım sırasında 5.411 dolardan işlem görüyor. Güncel fiyatlar madencilerin büyük oranda zararda olduğunu gösteriyor.

Blockchain.com’un verilerine göre, fiyattaki çöküşün etkisiyle geçtiğimiz hafta rekor tazeleyen hashrate yüzde 30 düştü. Bu, yüksek maliyetler sebebiyle madencilerin piyasadan çekilmeye başladığının apaçık göstergesi.

Bitcoin Hashrate

Hashrate’in hareketli ortalamalarını takip eden Hash Ribbons indikatörünün “madenci kapitülasyonu” sinyali vermesi, maliyetler altında ezilen madencilerin madencilik cihazlarını kapatmanın eşiğinde oldukları anlamına gelir ki mevcut durumda o sinyalin gelmesi an meselesi.

Madenci kapitülasyonunun önemini daha iyi anlamak için yatırımcı ve finans uzmanı Preston Pysh’ın Twitter hesabından paylaştığı grafiğe bakmak yeterli. Pysh’in paylaştığı grafikten de görebileceğiniz gibi, 2018’in sonunda indikatör sinyal vermiş ve en büyük kripto paranın fiyatı 6.000 dolardan neredeyse yüzde 50’lik bir düşüşle 3.000 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Ayrıca, geçen yılın sonlarında yaşanan son madenci kapitülasyonundan kısa süre sonra Bitcoin fiyatı yüzde 20 düşmüştü.

Tarih tekerrür eder ve madenci kapitülasyonu gerçekleşirse Bitcoin fiyatının düşmeye devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Buna karşın madenciler ağı bir kez daha güvenli hale getirmek için kaynak harcamaya başladıklarındaysa kripto para biriminin fiyatı belki de yüzde yüz değer kazanacak ancak bunu konuşmak için henüz çok erken.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x