Yükleniyor...

Kripto Cüzdanımı Değiştirmem Gerekir mi? (Sponsorlu)

Kripto sahipleri, varlıklarını borsa gözetiminde, gözetim dışında veya kâr sağlayan bir gözetim altında barındırabiliyorlar.

kripto cuzdanimi degistirmeli miyim

Kripto sahipleri, varlıklarını borsa gözetiminde, gözetim dışında veya kâr sağlayan bir gözetim altında barındırabiliyorlar. Peki bunlardan hangisi mantıklı?

Kripto endüstrisinin gelişmesi, düzenli olarak daha fazla kripto katılımcısının ortaya çıkmasını sağlıyor. Ancak kripto katılımcıları, edindikleri kripto varlıkları hangi kripto cüzdanında barındıracağıyla ilgili düşünceli durumda.

Kripto cüzdanlarının çalışma mantığı, borsa cüzdanlarının yapısı ve alternatif yapılarıyla dikkat çeken diğer cüzdan modelleri nelerdir?

Kripto Cüzdanları ve Öne Çıkan Detaylar

Kripto endüstrisine giriş yapmak isteyen insanlar, varlıklarını nerede ve nasıl tutması gerektiği konusunda merak içerisinde olabiliyor. Kripto cüzdanlarında öne çıkan detaylar, varlıkları barındırmak için önem taşıyor. Diğer taraftan bakıldığında, kripto varlıklarını elinde bulunduran kullanıcılar, varlıklarını değerlendirme modellerini de dikkatle inceliyor.

1- Kâr Sağlayan Cüzdanlar

Kripto kullanıcılarının bir diğer yönelimi kâr sağlayan cüzdan modelleri oluyor. Burada kullanıcılar, ellerinde bulunan kripto varlıkları saklarken kâr getirilerini de masaya alabiliyor. Bu cüzdan modelinde, pasif faiz fırsatları öne çıkan detaylardan birisi olabilmektedir. VestUp gibi platformlar, varlıklarını barındıran kullanıcılarına sunduğu getiriler ile bu model için örnek gösterilebilir.

vestup

Merkezi borsalarda sınırlı olan bu özellik, kâr sağlayan cüzdanların artı yönlü özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu cüzdan modeli ayrıca, dolandırıcılığa karşı sunduğu güvenlik önlemleri ile kullanıcılarının daha verimli hizmet almasını sağlıyor.

2- Custodial (Gözetim Altındaki Cüzdanlar)

Kullanıcıların değerlendirebileceği üç farklı kripto cüzdan modeli öne çıkıyor. Bunlardan birisi, varlıkların gözetim altında tutulması olarak listenin en dikkat çeken kısmı oluyor. Çünkü bu cüzdan modelleri, genellikle borsa altyapısını kullanıyor. Custodial (üçüncü tarafın gözetiminde ve velayetinde olması) yapıda bulunan borsa cüzdanları, kullanıcıların varlıklarını emanet olarak tutuyor. 

Burada tutulan varlıklar, kullanıcılara herhangi bir stake işlemi yapılmadığı takdirde kâr sunmuyor. FTX gibi borsa iflaslarında, bu cüzdanların ve içerisinde varlığı bulunan kullanıcıların tehlikede olabileceği görüldü. FTX mağdurları halen daha varlıklarını almayı başaramadı. Cüzdanın kurtarılabilirliği, borsanın hukuksal süreçlerinin tamamlanmasıyla doğrudan ilişkili oluyor.

3- Non-custodial (Gözetim Dışı Cüzdanlar)

İkinci bir cüzdan modeli olarak, Non-custodial (cüzdan anahtarlarının kişide olması ve gözetim dışında kullanılması) modeller öne çıkıyor. Bu cüzdanlar, kullanıcıların varlıklarını ve cüzdanlarını, kullanıcıların himayesine bırakıyor. Cüzdanlar, kullanıcılara bırakılan özel anahtarlar aracılığıyla kullanılabiliyor.

crypto wallet

Tamamen kripto kullanıcısının kontrolüne bırakılan cüzdanlar, gözetim dışında olduğu için merkeziyetsizlik imkanı sunuyor. Bu model, kullanıcıların varlıklarını dilediğince saklamasına olanak tanıyor. Varlıkların mülkiyeti ve kontrolü, herhangi bir üçüncü kişi tarafından sağlanmıyor. Ancak bu cüzdanların büyük bir çoğunluğunda, stake işlemi alınmadan herhangi bir kâr getirisi sağlanmıyor. Cüzdanların dolandırıcılığa karşı önlemleri, kullanıcıların kendi imzalarıyla doğrudan orantılı. Kullanıcı herhangi bir işleme onay vermediği sürece, dolandırılma ihtimali de minimum seviyeye indirgeniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x