Yükleniyor...

Kripto Para Düşmanı SEC Başkanı Eleştirilerin Hedefinde!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton, düzenleme konusundaki sert yaklaşımından dolayı artan endişeler nedeniyle Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından eleştirilerin hedefinde.

SEC Başkanı Jay Clayton

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton, düzenleme konusundaki sert yaklaşımından dolayı artan endişeler nedeniyle Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından eleştirilerin hedefinde. Cumhuriyetçi milletvekilleri Clayton’ın serbest piyasayı boğduğunu ve teknolojik yeniliği engellediğini öne sürüyor.

Clayton, 2017 yılında Başkan Trump tarafından mevcut mevzuatın yasalara aykırı olduğu, düzenlemelerin iş yanlısı ve serbest piyasayı destekleyeceğini garanti ederek SEC başkanlığına getirilmişti.

2018’de SEC, yüksek profilli ICO dolandırıcılığı ve piyasa manipülasyonu şüpheleriyle kripto para endüstrisine büyük bir darbe indirdi.

Reuters’ın haberine göre eleştirmenler, kripto para birimleri ve yeni çıkan teknolojilerle ilgili konularda Clayton’un “pazar odaklı değişim vizyonundan yoksun” olduğunu söylüyor. Sonuç olarak bazı milletvekilleri ve lobiciler Clayton’un ABD’de kripto endüstrisinin benimsenmesini engellediğini ve ABD’nin pazar lideri olma arzusunun önüne geçtiğini dile getiriyor.

“Jay Clayton Güncel Sorunlardan Kaçıp Uzak Duruyor”

Seward & Kissel hukuk bürosunun Blockchain ve kripto grubunun başkanı Anthony Tu-Sekine, “Jay Clayton, sektörün gösterişli teklifler için kayıt beyanlarını onaylama direnciyle birlikte güncel sorunlardan kaçıp uzak durmayı tercih ettiğini gösterdi” dedi. Bir lobi uzmanı ise iş yanlısı Trump Yönetimi’nin neden yönetime karşı caydırıcı bir yaklaşım gösterdiğini düşündüğü Clayton’ı işe aldığını anlamadığını dile getiriyor.

SEC, Ağustos 2018’de başvuru sahiplerinin dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonunu nasıl önleyebileceklerini gösteremedikleri gerekçesiyle 9 bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. Liberter Cato Enstitüsü’nün politika analisti Diego Zuluaga, reddin büyük bir hayal kırıklığı yarattığını söylemişti.

Mart 2017’de ve Haziran 2018’de SEC, Winklevoss ikizleri Tyler ve Cameron tarafından sunulan Bitcoin ETF (borsada işlem gören fon) başvurusunu da reddetti. İki hafta önce SEC, ilginç bir şekilde VanEck’in Bitcoin ETF uygulaması hakkında kararın 27 Şubat 2019’da verileceğini belirterek kararın ertelediğini duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner