Yükleniyor...

Kripto Paralar Özbekistan’da Artık Yasal!

Piyasaya dayalı ekonomisini geliştirme çabalarına bağlı olarak Özbekistan hükümeti büyüyen kripto para birimi endüstrisine en uygun şekilde giriş yapmaya karar verdi.

zbekistan Kripto Para

Piyasaya dayalı ekonomisini geliştirme çabalarına bağlı olarak Özbekistan hükümeti büyüyen kripto para birimi endüstrisine en uygun şekilde giriş yapmaya karar verdi.

Eski sovyet ülkesi, kripto para birimlerini yasal hale getirdiğini doğruladı ve kripto para borsalarının ülkede ofislerini açmasına izin verileceğini açıkladı. Yasallaşma, Özbekistan’da kripto paraları ve Blockchain kullanımını teşvik etmek amacıyla imzalanan bir başkanlık kararnamesi ile geldi.

Özbekistan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’nın emri ile yayınlanan ve “Özbekistan’daki Kripto Para Faaliyetlerini Düzenlemeye Yönelik Önlemler” başlıklı belgede, Bitcoin (BTC) benzeri kripto para birimleri için bir dizi resmi tanım ortaya konuluyor.

Uygulanan Şartlar ve Koşullar

Devlet, kripto paralara menkul kıymetler gibi muamele etmeyeceğini söylüyor. Bunun yerine, kripto para ticaret şirketleri, özel normatif eylemler olarak adlandırılan yeni bir kurallar kümesine dahil edilecek.

Özbekistan’da zaten bir yan kuruluşa veya bir şirkete sahip olan yabancı tüzel kişiler, kripto para birimleri için borsalar açabilecekler. Bu kuruluşlar, kripto para birimleri cinsinden vergilerini ödemekle yükümlü olmayacaklar.

Aslında ücretsiz avantajlar tam olarak ücretsiz olmayacak, çünkü Özbekistan hükümeti kripto para borsalarına yönelik özel şartlar sunuyor;

  1. Yabancı kuruluşlar, günde 30.000 asgari ücrete karşılık gelen yetkili bir sermayeye sahip olmalılar. Ayrıca, devlet destekli bir ticari bankada 20.000 asgari ücretin karşılığı bir meblağ bulunması gerekiyor. Özbekistan’daki aylık asgari maaşın karşılığı yaklaşık 185 dolar.
  2. Borsaların sunucuları Özbekistan’da bulunmak zorunda.
  3. Borsaların talep ve arz oranına dayalı olarak, borsalardan “alım, satım ve yayınlanma” kurallarına uygulamaları beklenecek.
  4. Borsalar, işlemlere ilişkin bilgileri saklamak zorundalar. Kullanıcı kimliği ve KYC / AML tabanlı veriler beş yıl boyunca saklanacak.

Kripto Para Madenciliği de Yasallaştı

Başkanlık kararnamesi, Özbekistan’daki kripto para madenciliğini de yasal hale getiriyor ve eyalet kontrolündeki enerji şirketlerinin madencilik operasyonları için arazileri tahsis etmeleri emrediliyor. Bitcoin madencilik şirketleri, Başkanlık makamının idaresindeki bir kurum olan Ulusal Proje Yönetimi Ajansı tarafından belirlenen yerlerde 100 KW/saat elektrikten faydalanabilecekler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner