Layer1'den zkEVM'ye: Opside'ın ZK-Rollup LaunchBase'i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu) • Coinkolik
Yükleniyor...

Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu)

Opside ZK-Rollup LaunchBase artık ETH/BSC/Polygon Testnets dahil olmak üzere birden fazla L1 seçeneğini destekliyor ve proje başlatmaları için çeşitli IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) seçenekleri sunuyor.

Fotoram.io 33

Opside ZK-Rollup LaunchBase artık ETH/BSC/Polygon Testnets dahil olmak üzere birden fazla L1 seçeneğini destekliyor ve proje başlatmaları için çeşitli IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) seçenekleri sunuyor.

RaaS (Rollup as a Service), Rollup ekosistemi içinde en umut verici yollardan biri olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte, pazarın erken ve gelişmekte olan OP Yığını ile büyük bir potansiyele sahip olan ve hızla ilerleyen ZK Yığını arasındaki tercihi henüz belli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ZK ekosistemine katkıda bulunanlardan biri olan Opside, kısa süre önce bazı heyecan verici haberler paylaştı. 14 Ağustos’ta, merkezi olmayan ZK-RaaS platformu Opside, ZK-Rollup LaunchBase için büyük bir güncelleme yaptığını duyurdu. Bu güncelleme, geliştiricilerin özel zkEVM uygulama zincirleri oluşturmalarını destekliyor.

Layer1, zkEVM, Gas, DA (Data Availability) ve Sequencer gibi temel ZK-Rollup bileşenleri artık özelleştirmeye açık. Ayrıca, ZK-Rollup LaunchBase’in bu sürümü, ilk proje seçimleri için çeşitli IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) da sunmaktadır.
Bu, modüler ve özelleştirilebilir Rollup geliştirme açısından Opside için önemli bir başarıya işaret ediyor. Geliştiricilerin ve projelerin özelleştirilmiş zkEVM uygulama zincirlerini esnek bir şekilde oluşturmalarını sağlayarak tüm ZK ekosisteminde genişleme ve güçlenmeyi teşvik eder.

ETH/BSC/Polygon gibi Daha Fazla L1 Seçeneği için Destek

Tüm kullanıcı işlemleri eninde sonunda Katman1’e döndüğünden, Katman2 ağ yapısının temeli olan Katman1’in seçimi çok önemlidir. Opside’ın ilk tasarım aşamalarında, geliştiricilerin farklı EVM uyumlu temel ağlara yönelik ihtiyaçlarını karşılamak bir öncelikti. Opside’ın en yeni LaunchBase’i artık ETH/BSC/Polygon gibi ek test seçeneklerini destekliyor.

Geliştiriciler bir L2 oluştururken temel ağ olarak ETH Goerli, Polygon Mumbai, BNB Testnet Opside veya Opside’ı seçebilirler. Test ağında yapılan bir dizi stres testinin ardından, ETH/BNB Chain/Polygon ana ağları için desteğin Eylül ayı başında kullanıma sunulması bekleniyor.

Ekran Resmi 2023 08 16 13.52.14

Açıkçası, modülerlik sadece geliştiricilerin farklı Layer1 seçeneklerini seçmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zkEVM ve Gas Fee Token seçenekleri gibi diğer bileşenler için de çeşitlilik ve esneklik sağlar. Opside artık Polygon zkEVM’yi tam olarak destekliyor ve zkSync, Scroll, StartNet ve Linea ve Takiko gibi diğer zkEVM türleri için desteği aktif olarak genişletiyor. Ayrıca, Gas Fee Token seçimi daha çeşitlidir ve proje ekiplerinin veya geliştiricilerin ZK-Rollup’ın Gas Fee Token’ı için tokenları özelleştirmesine olanak tanır.

Bundan önce, çeşitli sektörlerde önde gelen 12’den fazla proje Opside LaunchBase aracılığıyla özelleştirilmiş zkEVM uygulama zincirleri oluşturmuştur. Bu projeler Defi, Socialfi ve Gamefi uygulamalarını kapsamaktadır.

Örneğin, ünlü bir içerik dağıtım platformu olan ReadOn, Opside Rollup Launchbase’i kullanarak 10 dakika içinde kendi ZK-Rollup’ını, köprüsünü ve tarayıcısını oluşturdu. Ayrıca Native Token’larını ZK-Rollup’ın Gas Fee Token’ı olarak kullandılar.

Ekran Resmi 2023 08 16 13.53.11

Benzer şekilde, bir zamanlar BNB Zincirindeki ilk üç oyun projesi arasında yer alan Era7, Opside Rollup Launchbase kullanarak özel bir zkEVM uygulama zinciri oluşturdu. Özellikle, belirli sözleşmelerde Opside’ın 0 gaz ücreti özelliğini kullanarak, kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeden sözleşmelerle etkileşime girmesine izin verdiler, böylece geleneksel Web2 oyuncuları için giriş engellerini azalttılar

Ayrıca, 20’den fazla proje şu anda Opside ekibiyle aktif olarak görüşülmekte ve tanıtılmaktadır. Opside, daha fazla projenin ZK-Rollup teknolojisini benimseyeceğini, güvenliği sağlarken ve kullanıcı deneyimlerini geliştirirken operasyonel maliyetleri azaltacağını tahmin ediyor.

Çoklu Veri Kullanılabilirliği (DA) ve Paylaşılan Sıralayıcı Bileşenleri

DA ve paylaşılan sıralayıcılar ZK-Rollup’ları özelleştirmek için gereklidir. Opside, geliştiricilerin aralarından seçim yapabileceği çeşitli DA bileşenleri sunar. Opside ZK-RaaS LaunchBase içindeki DA seçenekleri, farklı proje gereksinimlerini karşılayan Base Layer (halihazırda desteklenmektedir), Opside DA (PoS) ve üçüncü taraf DA’ları (ör. Celestia, Eigenlayer) içerir.

Paylaşılan sıralayıcılar esasen Rollup’larla uyumlu, farklı Rollup’lara hizmet eden bir dizi sıralayıcıdır. Bununla birlikte, Ethereum’daki tüm ikinci katman Rollup’lar şu anda merkezi sıralayıcılar kullanmaktadır. Opside’ın vizyonu üç sıralayıcı seçeneği sunmayı içermektedir: merkezi (halihazırda desteklenmektedir), Opside’ın merkezi olmayan Sıralayıcısı (PoS) ve üçüncü taraf merkezi olmayan Sıralayıcılar (Espresso, Radius). Bu, geliştiricilerin tüm uygulama zincirinin güvenliğini korurken esneklikten yararlanmasını sağlar.

Hizmet Olarak Çoklu Altyapı Seçenekleri

Çeşitli özelleştirme özelliklerinin yanı sıra, Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i ilk proje seçimleri için birden fazla Hizmet Olarak Altyapı seçeneği de sunar. Özel bir zkEVM uygulama zinciri oluşturduktan sonra, zincir üzerinde altyapı talepleri ortaya çıkar. Örneğin, Defi uygulamaları oracle’lara ve diğer temel bileşenlere ihtiyaç duyabilir. Opside, bir dizi Hizmet Olarak Altyapı seçeneği sunmak için sektördeki tanınmış altyapı sağlayıcıları ve projelerle işbirliği yapmıştır.

Ekran Resmi 2023 08 16 13.55.57

Bu seçenekler arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, Hizmet Olarak Cüzdan, Hizmet Olarak Dex, Hizmet Olarak Oracle, Hizmet Olarak NFT Market ve Hizmet Olarak DID yer almaktadır. Seçenekler arasında OKX Web3 Wallet, iZUMi, Star protokolü, Space ID, Supraoracle ve diğerlerinin yanı sıra daha fazla katılım için görüşmeler devam etmektedir.

Opside ZK ekosistemi ve Infra as a Service ile ilgilenen diğer projeler [email protected] adresinden Opside ekibiyle daha derin bir iletişime geçebilirler. Gelişen bir ZK ekosistemi yaratmak için işbirliği yapalım!


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x