Yükleniyor...

Madenciler, Boşluklar ve Dev Short Sinyalleri: Bu Hafta Bitcoin (BTC) Fiyat Hareketini Etkileyebilecek 5 Faktör!

Bitcoin (BTC), 9.

Madenciler Boşluklar ve Dev Short Sinyalleri Bu Hafta Bitcoin BTC Fiyat Hareketini Etkileyebilecek 5 Faktör

Bitcoin (BTC), 9.000 dolarlık destek kaybolması ve yarılanma sonrasında belirsizliğin artmasıyla zorlu bir hafta ile karşı karşıya kaldı. Peki, yatırımcılar önümüzdeki günlerde nelere dikkat etmelidir? Kısa vadede Bitcoin fiyat hareketini etkileyebilecek beş faktör:

Madenci Masrafları Artıkça BTC Fiyatı Satış Baskısı Görüyor

Ayılar piyasayı 9.000 doların altına çekerken, hafta sonu BTC/USD yeni bir dezavantaj gördü. Yarılanma nedeniyle zarar etmeye başlayan madenciler tarafından yapılan satışlarda çarpıcı bir şekilde büyüme olduğu gözüktü.

Bitcoin madencilik havuzu 1 yıllık grafikten çıkış yapıyor. Kaynak: CryptoQuant

Bu satış dalgası devam ederse, sürekli 10.000 dolardan ret yiyen BTC üzerinde daha fazla baskı oluşacaktır. 8.000 dolar aralığındaki düşük destek seviyeleri, Bitcoin’in kayıplar devam ederse tek geri tepme umudu olabilir. 200 günlük hareketli ortalama şu anda neredeyse tam 8.000 dolar seviyesindedir.

9.000 Doların Üzerinde Yeni Vadeli İşlem Açığı

Cuma gününden bu yana volatilite, CME Group’un Bitcoin vadeli işlem piyasalarında ılımlı bir boşluk oluşturmasına sebep oldu. Hafta bitimi ile hafta başlangıcı arasındaki değişikliklerle oluşan bu “boşluklar” daha sonra piyasalar tarafından doldurulma eğilimindedir.

En son boşluğu gösteren Bitcoin vadeli işlem tablosu. Kaynak TradingView

Bu sefer fark çok açık değil, 9.065 dolar ile 9.180 dolar arasında oluştu. Bitcoin’in bu boşluğu doldurmak için 9.000 dolarlık seviyeyi geri kazanması gerekiyor. Bu tür davranışlar aşağı doğru baskı altında bile mümkün olacak kadar yaygındır.

Zorluk Ayarlamaları 2018’i Taklit Edebilir

Bununla birlikte, Bitcoin’in temelleri, madencilik verileriyle birleşerek piyasa hissi için daha karanlık bir tahmin oluşturuyor. Bitcoin Blockchain’de madencilik yapmak için gereken çabanın bir ölçüsü olan ağ zorluğu, on günlük zaman diliminde %6,3 oranında düştü ve bu düşüş devam ediyor.

Dört gün önceki düzenleme %6 idi, bir sonraki aşağı doğru kayma, Bitcoin’in Aralık 2018’deki zorluk seviyesine düşürecektir. Madenci zorluğu, Bitcoin’in en önemli kendi kendini dengeleme özelliklerinden biridir. Oyun alanını madenciler için hizalamak, birçok etkinliği teşvik eder, bu da ağın güvenliğini ve karlılığını artırır.

Bitcoin 7 günlük ortalama hash oranı – 2 aylık grafik. Kaynak Blockchain

Bu arada, ağdaki hash rate oranı (Bitcoin madenciliği için tasarlanan işleme gücünün kaba bir yorumu) yaklaşık 140 quintillion’luk tarihsel en yüksek seviyelerinden 95 quintillion hash’e düşerek sabitleniyor.

Geleneksel Piyasalardan Dev Düşüş Sinyalleri Geliyor.

Şu anda 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşan S&P 500’de endişe verici bir short sinyali bu hafta manşetlere çıktı.

NatWest Markets üst düzey stratejisti James McCormick Bloomberg’e verdiği bir söyleşide, “Bu seviye kesinlikle izlemeye değer,” dedi. Ayrıca, McCormick piyasaların, 2016 yılından bu yana “en büyük düşüş” sinyali verdiğini söyledi.

Korku ve Açgözlülük

Geçen hafta yaşanan düşüş eğiliminden sonra, en azından Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinin yumuşaması rahatlatıcı oldu. Piyasa duyarlılığının rasyonalitesini ölçmek için tasarlanan bu endeksler, 1 ila 100 puan arasında değerlendiriliyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 1 aylık grafik. Kaynak Alternative.me

Skor 60 veya daha yüksek olduğunda “açgözlülük” veya “aşırı açgözlülük” sinyali iletiliyor. Geçtiğimiz hafta, Mayıs ayında 56’ya kadar yükselen “korku” 41’e kadar düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner