Yükleniyor...

Madenciler Fişleri Çekmiş Durumda

Kripto para madencileri zor günler geçiriyorlar.

madenciler zor durumda

Kripto para madencileri zor günler geçiriyorlar. Geçen hafta %30’luk değer kaybından en çok etkilenen kesimin başında madenciler geliyor. 2017’den bu yana en düşük seviyesinde olan Bitcoin, madencileri büyük baskı altına almış durumda.

Bireysel bir kripto para madencisi olan Reddit kullanıcısı şu açıklamayı yaptı: “Benim gibi küçük çaplı madenciler zor durumda. Neyse ki elektrik maliyetim çok düşük fakat şirketler ASIC satın aldığı için rekabet etmemiz çok zor. Fiyatlar bu şekilde devam ederse fişleri çekebilirim. Ayı piyasası başladığından bu yana gelirlerimizde büyük azalmalar söz konusuydu. Şuanda masrafları cebimden karşılıyorum. Boğa piyasasının gelmesi için herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerekiyor. Eğer biz piyasadan çıkarsak bundan en çok Bitcoin zarar görür.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Birçok şirkette zor durumda. Bazı havuzların kapandığına dair haberler geliyor. Özellikle Çin’de vergilerin ve elektrik masraflarının yüksek olması sebebiyle; F2Pool, Antminer S7, AvalonMiner gibi birçok havuz fişleri çekmiş durumda. Çin’de madencilerde ellerinde ki makineleri ikinci el pazarında satmaya çalışıyor. Geçen yıl 2000 dolara alınan makinelere ise ilgi yok denecek kadar az.

Makineler Çöp Haline Geldi

Diğer yandan bazı fırsatçılar da yok değil. Çin merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi Lightning Asic’de görevli olan Jack Liao isimli bir madenci ikinci el madencilik makinelerini toplamaya çalışıyor. Her biri yaklaşık 70 ABD doları karşılığında çoğu Antminer S9 olmak üzere 50,000 adet makineyi toplamış durumda. Yeni bir S9 Antminer makinesi ise Bitmain’in sitesinde yaklaşık olarak 300 dolara satılıyor.

Diğer yandan Bitmain ve Ebang gibi madencilik şirketlerinin de kaynaklarını borsaya sürerek pazarda ufak bir boğa etkisi yapmayı hedefliyor. Gelirin azalması ile birlikte şirketlerin halka arz durumu da iptal oldu.

Bitcoin analisti olan WhalePanda lakaplı bir Twitter kullanıcısı da yaptığı açıklamada: “Bitcoin’de madencilik oranları hızlıca düşüyor. Fiyatlardan dolayı madenciler kazı faaliyetlerini bırakmış durumda. Bu fiyatları daha da aşağıya çekebilir.”

Birçok madencilik firması yeni sözleşmelerini indirimli bir şekilde sunsa da talepler büyük oranda azalmdı. Pazarda ki buhran tüm hızıyla devam ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x