Yükleniyor...

Madenciliğin Zorlaşması Bitcoin Fiyatını Yukarı Yönde Etkileyebilir mi?

Bitcoin'in (BTC) fiyatını arz talep dengesi ve ufak spekülasyonlar haricinde çok az faktör etkilemektedir.

Ekran Resmi 2020 03 10 20.25.20

Bitcoin’in (BTC) fiyatını arz talep dengesi ve ufak spekülasyonlar haricinde çok az faktör etkilemektedir. Bitcoin madenciliği için harcanan enerji miktarı ise kripto varlığın geçmişine bakıldığında her zaman oldukça etkili olduğu görülüyor.

Bitcoin’in fiyatı daha önceki yıllarda ne zaman ki üretim maliyetinin altına düşse Bitcoin’de ciddi oranda yukarı yönde sıçramalar yaşandı. Bitcoin fiyatı son günlerde yine madenciler için dip denilebilecek seviyeleri gördü ve bu yüzden kısa vadede Bitcoin için bir boğa piyasasının başlaması muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin, yapısı ve piyasası itibari ile daha önce üretilmiş olan hiçbir varlığa benzemiyor. Lider kripto varlık potansiyel olarak oldukça güçlük ancak hem Bitcoin’in hem kripto piyasasında yer alan diğer varlıkların küresel olarak kabul görmemesi, işlemlemlerinin sınırlı bir şekilde yapılabiliyor olmasından dolayı potansiyellerini göstermekte zorlanıyorlar.

Bitcoin’i fiyatlandırma açısından temel metrik üretim maliyeti olarak görülmektedir. Bitcoin madenciliğinde en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verilir. Tabi ki bir bloğu üretmek ve işlemleri onaylamak ciddi anlamda enerji sarfiyatına sebep oluyor. Bu işlemi yapan madenciler için taban fiyat, maliyet ile Bitcoin’in fiyatının aynı seviyeye gelmesinden itibaren başlıyor. Madenciler taban fiyatı gördükleri anda ellerindeki Bitcoin’leri satmazlar ve kısıtlı bir varlık olan Bitcoin’de arz talep dengesi sağlanamadığı için fiyatta doğal olarak yükselir.

Bitcoin’in fiyatının son günlerde oldukça düşmesinden dolayı madenciler için taban fiyata yaklaşılmış oldu. Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen blok ödülü yarılanmasının ardından da madencilerin maliyetleri iki katına çıkacak.  Bu durumda Bitcoin için boğa piyasasının kısa sürede başlaması kuvvetle muhtemel duruyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner