Yükleniyor...

MetaMask’e Optimism (OP) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask cüzdanına Optimism ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamak gerekir.

metamask optimism

MetaMask cüzdanına Optimism ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamak gerekir. Mevcut durumda 30 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan platform, EVM tabanlı varlıklar için tercih edilen bir cüzdandır.

MetaMask, kurulum kolaylığı ve hemen hemen her cihaz ve tarayıcı için uygulanabilir olması dolayısıyla ilgi görmüştür. Uygulama, 2016 yılında çıkan ilk sürümünden bu yana blokzincir ve kripto para ekosisteminde önemli bir ağ geçidi görevi görmüştür. Genellikle yeni kripto para birimi kullanıcıları için ise ilk bağlantı noktasıdır. Platformun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylece kullanıcılar 50’den fazla farklı blokzincir ana ağı ve test ağı için destek ekleyebilir.

Not: MetaMask yalnızca EVM tabanlı varlıkları destekler. Solana, Terra, Waves veya Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

Metamask’e Optimism Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına OP eklemek için öncelikle Optimism blokzincir ağını uygulama üzerine eklemek gerekir. Optimism ise Metamask’e 3 adımda pratik bir şekilde eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki verileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en popüler 20 EVM zinciri için gerekli verileri bulacaksınız. İhtiyacınız olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına OP ağı ekleme işlemi 3 adımda şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında Metamask cüzdan kurulumu yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolayca erişilebilir.

metamask 12

2. Adım: Optimism’i MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Optimism ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız yeterlidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamask1 10

Cüzdanınız bunun gibi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamask genel gorunum 12

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamask2 8

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamask3 11

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

metamask4 8

Burada OP ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Optimism blokzincirinin resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ adı: Optimism
  • Yeni RPC URL adresi: https://optimism-mainnet.infura.io
  • Zincir Kimliği: 10
  • Para Birimi Sembolü: ETH
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://optimistic.etherscan.io

Bunun yanı sıra Optimism ağ ekleme listesinde bilgileri kayıtlı olan ağlardan biridir. Dolayısıyla listeden “ekle” butonuna tıklayarak cüzdana kaydedebilirsiniz. Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. OP ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

metamask optimism

Cüzdan görünümü şu şekilde olacak:

metamask optimism

Diğer bir yöntem ise “Blok Gezgini URL Adresi” kısmına eklenen Optimistic Etherscan internet sitesinin en altında yer alan, cüzdana otomatik ekleme seçeneğidir. Ana sayfanın altındaki “Add OP Network” yazısına tıkladıktan sonra MetaMask’e Optimism ağı eklemesi yapılacaktır.

optimism

3. Adım: OP Coin’lerini Metamask’e Aktarın

Son adım ise OP coin’leri Metamask cüzdanına aktarmak olacak. Bu aktarımı, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

İstenilen miktarda OP coin satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Paribu Net (PRB) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Celo (CELO) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Astar (ASTR) Network Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner