Yükleniyor...

Mycelium’un Likidite Havuzu İstismar Edildi

DeFi projesi Mycelium'un likidite havuzu, fiyat uyuşmazlığı sorununu suistimal eden arbitraj botu tarafından istismar edildi.

Myceliumun Likidite Havuzu Istismar Edildi

DeFi projesi Mycelium‘un likidite havuzu, fiyat uyuşmazlığı sorununu suistimal eden arbitraj botu tarafından istismar edildi.

Çok ürünlü bir Web3 ekosistemi olan Mycelium, likidite havuzlarından birinin fiyat akışındaki sorunlar nedeniyle zarara uğradığını açıkladı. Ayrıca, protokolün IP adresi Binance API modülü tarafından engellendi.

Mycelium ETH/USD Havuzu İstismar Edildi

Mycelium ekibinden yapılan açıklamaya göre, 7 Ocak 2023 tarihinde, platform bir arbitraj botu tarafından istismar edildi. Bot, platformdaki Ethereum (ETH) fiyatında bir tutarsızlık tespit etti (çok yüksek spread) ve büyük miktarda likidite ile kötüye kullanmaya başladı.

Tutarsızlık, ETH/USDT çifti için oldukça değişken fiyatlar yayınlamaya başlayan Bitfinex API’sine atfedildi. Bu arada, diğer fiyat besleme sağlayıcısı Binance, Mycelium tarafından kullanılan ABD ile ilişkili IP’yi engellediği için kapalıydı.

Bu nedenle, sistem bağımsız bir fiyat beslemesi yoluyla fiyatı yeniden dengeleyemedi. Mycelium ekibi, Binance kesintisinin bir sonucu olarak Mycelium’un yalnızca Bitfinex ve Coinbase‘den gelen verileri kullandığını ve bu kesintinin yaygın olarak bildirilmediğini vurguluyor.

Sorun tespit edildiğinde ekip bir iç soruşturma başlattı ve ticareti durdurdu. Postmortem, havuzun toplamda 2,5 saat boyunca kullanılamadığını belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner