Ordinals Geliştiricileri Yeni Özelliği Kullanıma Sundu • Coinkolik
Yükleniyor...

Ordinals Geliştiricileri Yeni Özelliği Kullanıma Sundu

Ordinals geliştiricileri, Bitcoin’in NFT’lerin boyutunu kısıtlayan sınırlamasını aşmak için özyinelemeli yazıtlar adı verilen yeni bir yöntem sundu.

ordinals

Ordinals geliştiricileri, Bitcoin’in NFT’lerin boyutunu kısıtlayan sınırlamasını aşmak için özyinelemeli yazıtlar adı verilen yeni bir yöntem sundu. 

Geliştiriciler, Bitcoin’in NFT’lerin boyutunu kısıtlayan blok başına 4MB sınırlamasını aşmak için yeni bir yöntem oluşturdu. Bitcoin üzerindeki token ve NFT’leri temsil eden yazıtlar daha önce birbirinden bağımsızdı. 10 Haziran’da Ordinals sistemine dahil edilen bu yeni özellik, yazıtların özel bir sözdizimi kullanarak diğer yazıtların içeriğine referans vermesine olanak tanıyor.

Yeni Yöntem, Ek Kullanım Durumlarını Mümkün Kılabilir

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yazıtlar için Ord io pazarını inşa eden takma isimli geliştirici Leonidas: “Bu basit değişiklik birçok güçlü kullanım durumunun kilidini açıyor” dedi. 

Bununla birlikte, yinelemeli yazıtların verimliliği artırması ve maliyetleri düşürmesi bekleniyor. Örneğin, bir profil resmi koleksiyonu için binlerce JPEG dosyasını tek tek yazmak yerine, geliştiriciler koleksiyonun özelliklerini yazabilir ve sonraki yazımlarda küçük miktarlarda kod aracılığıyla görüntüleri programlı olarak işleyebilir. Bu yaklaşım yalnızca sanat eserlerinin zincir üzerinde depolanmasını kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda işlem ücretlerinden tasarruf etme fırsatı da sunuyor. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Leonidas, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Sanat eseri zincir üzerinde çok daha verimli bir şekilde saklanıyor, bu da Bitcoin Apes örneğinde işlem ücretlerinde bir milyon doların üzerinde tasarruf sağlayabilir.” 

Leonidas, özyinelemeli yazıtların herkesin faydalanabileceği işleyen bilgisayar kodlarını yazmak için de kullanılabileceğine dikkat çekti. 

Bunun yanı sıra yazıtların birleştirilmesi 4MB Bitcoin blok sınırının ötesinde ek işlevsellik sağlayabilir. Bu, karmaşık 3D video oyunları gibi kullanım durumlarına yol açabilir ve oyun kodunun her bir parçası farklı yazıtlarda saklanabilir. 

Şu anda Bitcoin üzerinde depolanan ve etkileşime girilebilen çok basit oyunlar mevcut. Bunun da ötesinde, Bitcoin içinde dahili bir internet bile olabilir. Bu, Ordinal pazar yerlerini etkili bir şekilde Bitcoin web tarayıcılarına dönüştürerek kullanıcıların blok zincirinde gezinmesine ve ekosistemini keşfetmesine olanak tanıyacaktır. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x