Popüler Borsa Coinbase'ten Müşteri Bilgisi Talep Eden Ülkeler Arasında Türkiye de Var • Coinkolik
Yükleniyor...

Popüler Borsa Coinbase’ten Müşteri Bilgisi Talep Eden Ülkeler Arasında Türkiye de Var

En popüler kripto para borsalarından Coinbase, 2021'de kolluk kuvvetlerinden gelen taleplerde bir artış gördü.

coinbase 2

En popüler kripto para borsalarından Coinbase, 2021’de kolluk kuvvetlerinden gelen taleplerde bir artış gördü. Taleplerin %84’ü ABD, İngiltere ve Almanya’dan geldi. Bunun yanı sıra Türkiye de kripto para borsasından bilgi talep eden ülkeler arasında yer alıyor.

Küresel kripto ekosistemindeki şeffaflığı artırmak isteyen Coinbase, kısa bir süre önce 2021’in ilk üç çeyreğine ilişkin şeffaflık raporunu yayınladı. 1 Ocak 2021 ile 30 Eylül 2021 arasında dijital borsa, dünya çapında hükümetlerden ve kanun uygulayıcı kurumlardan gelen müşterilerin hesap bilgileri ve mali kayıt taleplerinde bir artış olduğunu bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinbase, şirketin yasal yeterliliğini değerlendirmek için her talebi dikkatlice incelediğini vurguladı. Coinbase, 2021’in ilk üç çeyreğinde toplamda 5562 talep aldı. Genel taleplerin yaklaşık %51’i ABD dışından geldi. İngiltere, Almanya ve ABD, taleplerin yaklaşık %84’ünü oluşturdu. Coinbase Hukuk Direktörü Paul Grewal, bir gönderide şu ifadeleri kullandı:

“Hukuk, ceza veya diğer soruşturma konuları ile bağlantılı olarak müşteri hesap bilgileri ve mali kayıtlar isteyen kolluk kuvvetlerinden ve devlet kurumlarından düzenli olarak talepler alıyor ve bunlara yanıt veriyoruz. Bu talepler, mahkeme celbi, mahkeme emri, arama emri veya resmi yasal sürecin diğer biçimlerini içeriyor.”

0HLONXlgSEBbbRYlR

Türkiye’den de Talep Geldi

Coinbase’e göre kripto para borsası 2021’de ilk kez Letonya, Yunanistan, Hindistan, Türkiye, Bosna, Macaristan ve Rusya’dan talep aldı.

Artan benimseme ile birlikte, kripto firmalarının ilgili bölgelerin yasal gerekliliklerine uyması önemlidir. Son rapor, küresel yetkililerin artık yasa dışı dijital işlemlerle ilgili kuralları sıkılaştırdığını gösteriyor.

Talebin niteliğine ve kapsamına bağlı olarak Coinbase, isim, son giriş/çıkış, IP adresi ve ödeme bilgileri gibi belirli müşteri bilgilerini kurumlara verebilir. Coinbase, bir hükümet veya kolluk kuvveti talebine (mahkeme celbi, mahkeme emri veya benzer yasal süreç gibi) yanıt olarak bilgileri ifşa etmeden önce, her talebin ayrı ayrı incelendiğini vurguluyor. Bir talebin gereğinden fazla kapsamlı veya belirsiz olması durumunda borsa onu daraltmaya çalışmakta ve bazı durumlarda herhangi bir bilgi sunmaya itiraz etmektedir (örneğin, talebin yasal olarak yetersiz olması gibi).


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x