Yükleniyor...

Ripple mı Bitcoin mi? İkisi Arasındaki Temel Farklar Neler?

Rİpple (XRP) mi Bitcoin (BTC) mi?

Ripple mı Bitcoin mi XRP ve BTC

Rİpple (XRP) mi Bitcoin (BTC) mi? İki arasındaki temel farklar neler?

Kripto paralar ve Blockchain modern yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor ve insanlar genellikle piyasada bulunan çeşitli dijital para birimleri arasında kayboluyorlar. En bilinen kripto para birimi hala Bitcoin’dir. Bununla birlikte Ripple dünya çapında kripto para birimi hayranları ve yatırımcılar arasında giderek popülerlik kazanıyor.

Şimdi gelin Ripple ve Bitcoin arasındaki temel farklar neler, artıları ve eksileri nelerdir tüm bu sorulara ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Geliştirilme Amaçları

Bitcoin, hizmetler ve ürünler için ödeme yapılması amacıyla dijital para birimi olarak geliştirilmiştir. Ripple, bankalar ve ödeme ağları için ödeme, para transfer sistemi ve döviz kuru olarak geliştirildi. Ripple’ın ana fikri gerçek zamanlı olarak SWIFT ödemeleri gibi mevcut ödeme yöntemlerinden daha ucuz, daha şeffaf ve daha güvenli olacak doğrudan bir varlık aktarımı sistemi oluşturmak.

Geliştiricileri Kimler?

Bitcoin, tümüyle gönüllü ve hevesli geliştiricilerden oluşan bir grup tarafından korunuyor, gözleniyor. Merkezi olmayan bir sistemdir ve herhangi bir banka, hükümet veya üçüncü taraf tarafından yönetilmiyor. Gizemli Satoshi Nakamoto adında bir grup insan veya birisi tarafından geliştirildi.

Ripple ise 2012 yılında kurulmuş olan Ripple şirketi tarafından adlandırılan, hedefleri ve yatırımcıları olan resmi bir şirket tarafından geliştirildi. 2015-2016 yıllarında Ripple şirketinin Avustralya, Lüksemburg ve İngiltere’de ofisleri vardı.

Teknolojileri

Bitcoin, madencilik (işin ispatı) kullanan Blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Ripple, XRP kripto para birimi ile birlikte yinelenen bir uzlaşma defterini ve doğrulama sunucu ağını kullanılıyor.

Ripple ağır işlem kayıtlarını sürekli olarak karşılaştıran bir dizi bağımsız sunucu tarafından yönetiliyor. Her saniyede yeni bir Ripple defteri oluşturuluyor.

Madencilik Ödülleri

Ripple, hiçbir şekilde madencilik faaliyeti ile çıkarılmak üzere tasarlanmadı. İşte bu Ripple ile Bitcoin’in birbirine göre olan en büyük farklılığı. Bitcoin madencileri yaptıkları işlem karşılığında ödüllerini Bitcoin ile alırlar.

Başlangıç için 100 milyar adet XRP üretilmiştir ve şu anda piyasada 38 milyar adet XRP bulunmaktadır. Geri kalan XRP’ler Ripple laboratuarlarındadır ve periyodik olarak piyasaya sürülmektedir. Bitcoin hiçbir şekilde önceden üretilmemiştir ve piyasada en fazla 21 milyon adet Bitcoin olacak şekilde sınırlandırılmıştır.

Kripto Paraların Dağıtımı

Bitcoin dünyanın her yerine yayılmış durumda. XRP’nin yüzde 60’ı Ripple’a aittir. Ripple’ın fiyatı Bitcoin’in fiyatı ile kıyaslandığında oldukça düşüktür.

Kripto para birimi XRP’nin hareketi ve dağıtımı  Ripple Charts web sitesinde kolayca takip edilebilir.

İşlem Hızı

Bitcoin işlemlerinin onaylanması ortalama 10 dakika sürerken XRP işlem onayları ortalama 5 saniye sürmektedir.

Kullanımdaki Farklar

Bitcoin paranın yerini almak için kullanılır. Ripple’ın amacı diğer para birimleri ya da ağ üzerinden petrol ya da altın gibi varlıkların transferi için kullanılmaktadır.

Ripple ağı tamamen merkezi olmayan döviz kurudur, Bitcoin ise merkezi olanları içerir. Bu, kullanıcıların USD için XRP’yi değiştirmesi anlamına gelir; Ripple ağında herhangi bir aracı veya üçüncü taraf olmadan bunu yapmak mümkündür. Yani eğer birisi XRP’yi USD için satmak isterse bunu üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan ağ içinde yapabilirler.

XRP ve BTC Karşılaştırması

BTC

XRP

Sahiplik

Halka Açık

Özel Şirket

İşlem Hızı

Yaklaşık 1 saat (ödenen işlem ücretine göre değişmektedir)

3-5 saniye

İşlem Maliyeti

40 ABD Doları

0,004 ABD Doları

Saniyedeki İşlem Sayısı

Yaklaşık 10

1.500

İşlem Başı Tüketilen Enerji Miktarı

Yaklaşık 250 kWH

Oldukça Düşük

Algoritma

Proof-of-work

Konsensus

Enflasyon

2140’a kadar 21 milyon adet BTC piyasada olacak

Neredeyse deflasyonist (her işlemde çok az miktarda XRP tahrip edilebilir)

Toplam Miktar

21 milyon

100 milyar

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner