Ripple peşinden sürükledi: 2 projeden sevindiren haber • Coinkolik
Yükleniyor...

Ripple peşinden sürükledi: 2 projeden sevindiren haber

Ripple'ın yanı sıra zkSync ve Starknet gibi projelerin de geliştirici sayıları arttı.

ripple 2

Ripple’ın yanı sıra zkSync ve Starknet gibi projelerin de geliştirici sayıları arttı. Electric Capital’in ortaya koyduğu raporda, kripto ekosistemi için “olumlu geliştirici büyümesi” kaydedildi.

Aylık 172 aktif geliştirici

Electric Capital tarafından yapılan yeni bir araştırma, Ripple’ın Ekim ayı itibarıyla geliştirici sayısında artış yaşayan birkaç projeden biri olduğunu gösterdi. XRP ekosistemi yıllık bazda yüzde 18’den fazla büyüme kaydetti ve şu anda aylık 172 aktif geliştiriciye sahip olduğu kaydedildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rapora göre Starknet ve zkSync gibi projelerde yıllık bazda sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 6 artış kaydedildi. Starknet şu anda 517 aylık aktif geliştiriciye sahipken, zkSync’in rakamı 229 oldu.

Ayrıca, Ethereum tabanlı gizliliğe öncelik veren zkRollup, Aztec Protokolü aylık 76 aktif geliştirici ile yıllık bazda yüzde 168’in üzerinde büyüme gösterdi. Modüler veri kullanılabilirliği ağı Celestia, aylık 81 aktif geliştiriciyi kaydederek yıllık bazda yüzde 145’in üzerinde büyümeyle listenin sıradaki ismi oldu.

TON ise yıllık bazda yüzde 8’lik mütevazı bir büyüme kaydetti. Aylık aktif geliştirici sayısı 126 olarak gerçekleşti.

Geliştirici trendi

1 Ekim 2023 itibarıyla aylık 19 bin 300 aktif açık kaynak geliştiricisi bulunmaktadır. Bu, 1 Ekim 2022’ye kıyasla geliştirici sayısında yüzde 27’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Kripto sektöründen ayrılan geliştiricilerin öncelikli olarak bir yıldan az bir süredir kriptoyla ilgilenen ve tüm kod taahhütlerinin yaklaşık yüzde 25’inden sorumlu olan yeni gelenlerden oluştuğu dikkat çekiyor.

Raporda, Yeni Gelenlerin sayısında yüzde 58’lik önemli bir düşüş, “Gelişmekte Olan Geliştiricilerin” sayısında yüzde 11’lik ılımlı bir artış ve “Yerleşik Geliştiricilerin” sayısında yüzde 5’lik hafif bir artış olduğu da vurgulandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x