Yükleniyor...

Romanya’dan Yapay Zeka Adımı

Romanya, halkın hükümet ile etkileşimini daha güçlü bir hale getirmek amacıyla Ion isimli yapay zeka robotunu geliştirdi.

Romanya yapay zeka

Romanya, halkın hükümet ile etkileşimini daha güçlü bir hale getirmek amacıyla Ion isimli yapay zeka robotunu geliştirdi.

Google, Apple, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerin yapay zeka konusunda cesur davrandığı biliniyor. Yapay zeka kullanımının yaygınlaşması ve işlevselliği, ülkeleri de bu teknolojiye yöneltti. Ülkeler, henüz yeni yeni gelişim gösteren yapay zekaya yoğun ilgi gösteriyor. Son olarak Romanya, halk ile hükümet arasındaki etkileşimi artırmak için bir yapay zeka robotu geliştirdi.

Romanya’nın Yapay Zeka Robotu Sahada

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Teknolojinin yeni hali olarak tabir edilen yapay zeka, ülkelerin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Birçok ülkenin bu alanda yaptığı çalışmalara, Romanya‘da eşlik etti. Romanya‘da geliştirilen bir yapay zeka robotu, görsel ve işlevsel özellikleriyle halkın dikkatini çekmeyi başardı.

Romanya yapay zeka Ion

Romanya‘nın İnovasyon Bakanı Sebastian Burduja, Ion isimli bu yapay zeka robotunun politik öneriler yapmasının hayalini kuruyor. Financial Times‘a görüşlerini ileten Burduja, vatandaşların politikaya dahil olmaları için yapay zekanın önemli bir rol üstlendiğini savundu.

Romanya’nın yapay zekası, sosyal medya gönderilerini otomatik olarak tarayacak ve halktan gelen mesajları dikkate alacak. 7 metrelik bir ayna yapısıyla tasarlanan robot, ülke tarafından ilgiyle karşılandı.

Romanya, demokrasinin güçlendirilmesi için yapay zekanın büyük bir potansiyel taşıdığını düşünüyor. Burduja, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Bu bir deney, bu yüzden dünyada bunu kullanan ve anında tepki veren herhangi bir hükümet görmedik ve bunun pratikte nasıl görüneceğini bilmiyoruz. Ion’un, insanların söylemlerine dayalı olarak politika önerileri önermesini isteriz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x