Yükleniyor...

Sahte aşkın bedelini kriptoyla ödedi: “Daha büyüğünü görmedik!”

ABD'de yaşanan kripto dolandırıcılığı akıllara durgunluk verdi.

kripto dolandiriciligi

ABD’de yaşanan kripto dolandırıcılığı akıllara durgunluk verdi. Karısını terk etmesini ve onunla kaçmasını isteyen bir kadın tarafından 9.2 milyon dolar dolandırılan adamın başına gelen gelenler, en büyük kripto dolandırıcılıkları arasına girdi.

ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşayan bir adam, LinkedIn üzerinden kendisiyle iletişime geçip karısını terk etmesini ve onunla kaçmasını isteyen bir kadın tarafından dolandırıldı. İsmi açıklanmayan adam, Minnesota’daki bilinen en büyük kripto dolandırıcılığı olarak kayda geçen olayda, 9.2 milyon dolar kaybetti.

21 ayrı işlem yapıldı

Minnesotalı adam 21 Aralık’tan 8 Haziran’a kadar “Coinrule-web3” adlı kripto dolandırıcılığı platformuna yüksek miktarlarda toplamda 21 işlem üzerinden 9,2 milyon dolar yatırdı. Ancak, sandığı gibi fonlar onun adına kripto para birimine yatırılmıyordu. Bunun yerine, fonlar banka hesaplarına ve ardından yalnızca LinkedIn dolandırıcısı tarafından kontrol edilen ve daha sonra fonları kendileri için yatıran cüzdanlara aktarıldı.

Sahte kar işaretleri ise adamın doğru bir karar verdiğine inanmasına yol açtı ve bu süre boyunca herhangi bir sahtekarlıktan şüphelenmemesine neden oldu. Yavaş yavaş kandırdığı adamın aklını duygusal anlamda da çelmeye başlayan bu kadın, bir süre sonra adamı karısından boşanmaya da ikna etti.

kripto dolandırıcılığı

Parayı çekmek isteyince gerçek ortaya çıktı

Karısından boşanmaya ikna olan adam, eşiyle birlikte yıllardır yaptığı birikimi ona haber vermeden dolandırıcıya gönderdi. Kocasının son 6 ayda birikim hesaplarını boşalttığını söyleyen karısının, şikayetiyle paniğe kapılan koca, tüm karını çekmek isteyince gerçek ortaya çıktı.

LinkedIn’deki kadın, adama iadelerini alabilmesi için 2,8 milyon dolarlık bir ücret ödemesi gerektiğini söyledi. Bu ödeme olmayınca da dolandırıcı ortadan kayboldu.

“Daha büyüğünü görmedik!”

Konuyla ilgili konuşan eyalet başsavcısı Keith Ellison, “Bu kadar büyük bir kripto dolandırıcılık vakası eyalette hiç yaşanmamıştı. Bu kadarını görmemiştik.” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x