Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'i Öldürme Düğmesi Hayali

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i Öldürme Düğmesi Hayali

ABONE OL:google-news

Gizemli Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişi ya da kişiler hakkında çok az şey biliyor. Bu da Bitcoin ile ilk eşler arası elektronik para sistemini tasarlamanın ve geliştirmenin arkasındaki motivasyonu hayal etmeyi zorlaştırıyor.

Bitcoin’in çıkışının ilk nedeni devletler tarafından kontrol edilemeyen, merkezsiz bir kripto para birimi oluşturmaktı. Nakamoto, bunu yapmak için kriptografi, merkezsizlik, proof of work sistemi, yazılı bir teminat, sınırlı tedarik ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok şeyi bir araya getirdi.

On yıl önce, 2008 yılında, ekonomik krizinin ardından Satoshi Nakamoto dünyanın gördüğü mükemmel para birimine en yakın şeyi tasarladı: Bitcoin. Devletlerin bir bireyin fonları üzerindeki kontrolünü her zaman ele geçirmesini önlemek için kriptografi ve fikir birliği ile korunan deflasyonist, merkezi olmayan bir para birimi oluşturdu.

Bir kişi özel anahtarlarını koruduğu sürece hiç kimse onun Bitcoin’ini kontrol edemez. Nadir bir durumda, muhtemelen gasp veya hırsızlık ile birisi başka birinin Bitcoin’i eline geçirebilir. Tam da bu durumda Satoshi bu çalınan Bitcoin’i işe yaramaz hale getirmenin bir yolunu araştırmış. Elbetteki eğer hak sahibi kontrolünü kaybettiği Bitcoin’in kontrolünü geri alırsa çalınan Bitcoin eski haline dönecek bir yapı söz konusu.

Satoshi Nakamoto sözlerine adanmış bir Twitter hesabından atılan bir tweet’te, “Çalındığında altın olmaktan çıktığını düşünün. Hırsız geri verirse tekrar altına döner.” sözü yer alıyor. En iyi kripto para spekülatörleri, gizemli Nakamoto’ya ait olduğu iddia edilen bu sözün tam olarak ne anlama geldiğini tartışıyorlar. Hepsinden önemlisi ise Satoshi, Bitcoin ile mümkün olabilecek bir şeylere örnek verirken altını kullanıyor gibi görünüyor.

2010 yılında BitcoinTalk’ta yaptığı bir yorum Satoshi’nin bu konuda aklındaki düşüncenin tam olarak ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor:

Birinin sizden bir şey çaldığını hayal edin. Geri alamazsınız, ancak uzaktan kumandayla tetiklenebilecek bir öldürme düğmesi olsa yapar mıydınız? Hırsızların, sahip olduğunuz her şeyin bir öldürme anahtarı olduğunu bilmesi iyi bir şey olur mu ve çaldıklarında kaybedeceğinizi bilseniz bile onlar için işe yaramaz hale getirir misiniz? Eğer geri verirlerse, tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Yorumu takip eden aylarda Satoshi internetten kayboldu ve Bitcoin ile ilgilenen herkesle iletişimini kesti. Satoshi’nin dünyayı değiştiren teknolojiyi yaratma kabiliyeti göz önüne alındığında, geliştirme desteğinin ve liderliğinin devam edecek olmasının Bitcoin’i ne kadar ileri götürdüğünü düşünmek gerçekten inanılmaz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar