Yükleniyor...

Sıcak Gelişme: SEC’e Yapılan Bir Bitcoin ETF Başvurusu Daha Geri Çekildi!

Reality Shares, geçtiğimiz günlerde Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini de kapsayan bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu.

SEC Bitcoin ETF 1

Reality Shares, geçtiğimiz günlerde Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini de kapsayan bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu. Reality Shares, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) yaptığı Bitcoin ETF başvurusu aldığı karar ile geri çekti. Karar, SEC’e sunulmasından sadece birkaç gün sonra alındı.

Kurum Çalışanların Talebiyle Geri Çekildi

12 Şubat’ta SEC’e gönderilen bir nota göre, Reality Shares, Bitcoin ETF başvurusunu kurum çalışanlarının talebini dikkate alarak geri çekti. Bir Reality Shares avukatı başvurunun geri çekildiğini doğrulayarak, şirket çalışanlarının kripto paraların 1940 Yatırım Şirketleri Kanunu’na tabi bir fon açmanın uygun olmadığı görüşünde olduklarını söyledi.

Reality Shares avukatı, 1940 Yatırım Şirketleri Kanunu’nun ETF başvurusunun 75 gün içinde otomatikman onaylanmasına neden olacağını ve bunun SEC’in hoşuna gitmeyen özel bir durum olduğunu belirtti. Buna karşın SEC’in düzenlemelerine aşina olan bir avukat, SEC Yatırım Yönetimi Direktörü Dalia Blass’ın geçtiğimiz yıl Ocak ayında kripto paralarla ilgili yatırım ürünlerinin fon sponsorları tarafından 1940 Yatırım Şirketleri Kanunu uyarınca kayıt altına alınmasını yasakladığını bir mektupla belirttiğini söyledi. Mektupta ayrıca fon sponsorlarının Reality Shares’ın başvurusunu yaptığı 485 (a) hükmünü özlelikle kullanmamaları gerektiği, kullanamayacakları belirtiliyor.

Reality Shares’ın ETF başvurusu CME ve CBOE borsalarındaki Bitcoin vadeli işlem ürünlerinin yanı sıra devlet iç borçlanma enstrümanları portföyüne yatırım yapıyor olması ile oldukça farklı bir yöne sahipti. Reality Shares’ın Bitcoin ETF başvurusunu geri çekmesi kripto para piyasasında ilk kez görülmüyor. Geçtiğimiz ay CBOE, VanEck ve SolidX işbirliğinde hazırlanan bir Bitcoin ETF başvurusu ABD hükümetinin kapalı olmasından dolayı geri çekilmişti. ABD hükümetinin yeniden açılmasının ardından ETF başvurusu şirketler tarafından yeniden SEC’e iletildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x