Binance'deki Fonlarınız Güvende mi? • Coinkolik
Yükleniyor...

Binance’deki Fonlarınız Güvende mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı geçtiğimiz hafta Binance’e bir dava açtı.

Site Yazar 16

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı geçtiğimiz hafta Binance’e bir dava açtı. Kripto para piyasalarına şok etkisi yaratan bu davaya dair detaylar çokça konuşuldu bu yüzden yazımda kullanıcıların Binance üzerinde tuttuğu fonların güvenliğine odaklanmayı tercih ettim.

Kullanıcı Fonları Güvende Mi?

Öncelikle “Proof of Reserve” ne demektir, bir bakalım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir kripto para borsasının müşterileri adına tuttuğu varlıkları doğrulayan bağımsız bir denetimdir. Denetim üçüncü bir tarafça yapılır ve sonuçlar kamuya açık bir şekilde yayınlanır.

PoR birkaç nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, borsalar ve müşterileri arasında güven oluşturmaya yardımcı olur. Borsalar, sahip oldukları varlıkları kanıtlayarak, nakit akışının yeterli olduğunu ve müşterilerin fonlarının güvende olduğunu gösterebilir. İkincisi, PoR dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olacaktır çünkü borsanın rezervlerini yanlış beyan ettiği tespit edilirse önemli mali cezalarla karşılaşabilir ve itibarına da açıkça zarar verecektir.

PoR denetimlerinin gerçekleştirilebileceği birkaç farklı yol vardır. En yaygın olanı, denetçinin borsa tarafından tutulan tüm bakiyelerin anonimleştirilmiş anlık görüntüsünü almasıdır. Denetçi daha sonra bu bakiyeleri, herhangi bir kişisel veya hassas bilgiyi ifşa etmeden, bakiyelerin doğrulanmasına izin veren Merkle Ağacı’nda toplar.

Merkle Ağacı Nedir?

Merkle Ağacı, büyük miktarda verinin tek bir hash’te birleştirilmesini sağlayan kriptografik bir araçtır. Bu tek hash, Merkle Kökü olarak adlandırılır ve girilen tüm verileri “özetleyen” bir kriptografik mühür görevi görür. Ayrıca Merkle Ağaçları, kullanıcılara herhangi bir “mühürlü” veri kümesindeki belirli içerikleri doğrulama olanağı tanır.

Ekran Resmi 2023 06 12 00.11.31

Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu (SAFU) Nedir?

SAFU, Binance tarafından Temmuz 2018’de kullanıcıların fonlarını korumak için kurulmuş bir acil durum fonudur. Fon kurulduğunda Binance, kullanıcıları korumak için işlem ücretlerinin belirli bir yüzdesini fona ayıracağını taahhüt etmiştir. 

Sistem şu basit bir anlatımla şu şekilde işler:

Kullanıcı hesabına bir Bitcoin yatırdığında, karşılık olarak Binance’in rezervleri de en az bir Bitcoin artar. Böylece Binance’in kullanıcı fonlarını 1:1 oranında denk varlıklara ve bazı ek rezervlere oranında sahip olduğu, sermaye yapısında herhangi bir borcunun bulunmadığı ve olağanüstü durumlar için bir acil durum fonuna (SAFU fonu) sahip olduğunu kanıtlamayı amaçlıyor.

1 Haziran tarihi itibariyle Binance rezerv kanıtı: 

Ekran Resmi 2023 06 12 00.22.40

SAFU fon cüzdanları BNB, BTC, USDT ve TUSD’den oluşur ve isteyen herkes bu adresleri inceleyebilir.

Binance SAFU Cüzdan Adresleri:

Çok fazla bilgi kirliliğinin olduğu bu dönemde kullanıcıların kendini güvende hissetmesi adına bu bilgileri sizlerle paylaştım.

Herkese iyi haftalar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x