Son Dakika! TCMB Haziran 2023 Faiz Kararını Açıkladı! • Coinkolik
Yükleniyor...

Son Dakika! TCMB Haziran 2023 Faiz Kararını Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıların merakla beklediği haziran faizini yüzde 15 seviyesine yükseltti.

tcmb faiz karari

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıların merakla beklediği haziran faizini yüzde 15 seviyesine yükseltti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan eşliğinde başlayan yeni ekonomi süreçlerinde, faiz konusundaki ilk hamle merakla bekleniliyordu. Şimşek ve Erkan‘ın ekonomi yaklaşımı, TCMB’nin politika faizinde artışa gideceğine yönelik beklentileri ortaya çıkarmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şimşek ve Erkan yönetiminde gerçekleşen ilk faiz kararı olan TCMB Haziran politika faizinde, ortaya çıkan sonuç, faizin yüzde 15 seviyesine yükselmesi oldu.

TCMB, Haziran 2023 Politika Faizini Yükseltti!

Nisan 2021 tarihinden bu yana TCMB, politika faizini yükseltmeyi tercih etmiyordu. Geride kalan 26 faiz kararından sonra TCMB, Haziran 2023 politika faizini 650 az puan artırarak yüzde 15 seviyesine yükseltti.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan eşliğinde bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıdan sonra çıkan karar, haziran ayı politika faizinin yükseltilmesi yönünde oldu.

TCMB’nin toplantısından çıkan sonuçta, faiz, yüzde 20’lik piyasa beklentisinin altında kaldı. TCMB, toplantı sonucunu şu şekilde paylaştı;

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5’ten yüzde 15 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.
Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir.

TCMB, yeni faiz hamlesiyle birlikte, parasal sıkılaştırma dönemine girdiğinin de sinyalini vermiş oldu. Ayrıca TCMB, enflasyonun orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlamak amacıyla parasak sıkılaşmayı sürdüreceğini açıkladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x