Yükleniyor...

Son Dakika! TCMB Şubat 2023 Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ikinci faiz kararı olan, Şubat 2023 politika faiz oranını 50 baz puan düşürdü.

tcmb faiz karari aciklandi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ikinci faiz kararı olan, Şubat 2023 politika faiz oranını 50 baz puan düşürdü.

22 Aralık 2022 tarihinde politika faiz oranına yönelik karar veren TCMB, beklenildiği üzere yüzde 9 oranında sabit tutmuştu. TCMBOcak ayına yönelik politika faiz oranını da yüzde 9 seviyesinde sabit tuttu. Son iki aylık faiz kararlarında sabit giden TCMB, yılın ikinci faiz kararı olan Şubat politika faiz kararında, faiz oranını yüzde 8,5’e düşürdü. Böylelikle, TCMB Şubat 2023 politika faizi 50 baz puan düşmüş oldu.

TCMB, Şubat Ayı Politika Faizini 50 Baz Puan Düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının Şubat ayı faiz kararını yüzde 8,5 olacak şekilde düşürdüğünü açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5 düzeyinde belirlenmesine karar verdi. Faiz indirimi yapan TCMB, 50 baz puanlık bir faiz indirimi yapmış oldu.

TCMB, beklentilerin yüzde 8,5 olduğu ortamda, faiz kararını yüzde 8,5 olarak açıkladı. Ayrıca TCMB, yayınladığı raporda şunlara değindi;

Yakın dönemde iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan veriler tahmin edilenden daha olumlu seviyelerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişeleri sürmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerindeki ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ayrıca finansal piyasalar, durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaktadır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edeceğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x