Yükleniyor...

Staking çelişkisi: Kripto uzmanı Ethereum’u hedef aldı

Kripto para analisti Gordon Grant, staking mevcut olana kadar kurumsal oyuncular için spot Ethereum borsasında işlem gören fonlara ilginin azaldığını staking'in onaylanmasını bekleyebileceğini söyledi.

ethereum eth analist

Kripto para analisti Gordon Grant, staking mevcut olana kadar kurumsal oyuncular için spot Ethereum borsasında işlem gören fonlara ilginin azaldığını staking’in onaylanmasını bekleyebileceğini söyledi.

Grant, spot Ether ETF’leri için staking hizmeti başlatılana kadar kurumsal yatırımcıların bunun yerine onchain çözümleri kullanacaklarını belirtti. Grant, Bitcoin’den farklı olarak Ethereum tutmanın, kurumsal yatırımcılar için spot Ethereum ETF‘lerine göre daha anlamlı bir performans avantajı sunabileceğini söyledi.

Stake hizmeti Ethereum’a olan talebi etkileyebilir

Stake edilen ETH’ler, Ethereum güvenliğinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Ancak, spot eter ETF’lerine yönelik mevcut uygulamalar, düzenleyici belirsizlikler ve SEC‘nin bu tür fonlar içindeki staking faaliyetlerine ilişkin tutumu nedeniyle staking bileşenlerini saf dışı bırakıyor.

Grant bu iddiayı ortaya atan ilk kişi değil. Yakın tarihli bir notta JP Morgan, onaylanmış spot eter ETF’leri için staking eksikliğinin bu ürünleri bir yatırım ürünü olarak daha az çekici hale getirdiğini söyledi. Analistler, ETF’lerin staking’i dosyalarından çıkardığından beri, bu durumun onları staking getirisi sunan platformlara kıyasla daha az ilgi gördüğünü savundu.

Spot eter ETF’lerine yönelik mevcut uygulamalar, düzenleyici belirsizlikler ve SEC’nin bu tür fonlar içindeki staking faaliyetlerine ilişkin tutumu nedeniyle staking bileşenlerini saf dışı bırakıyor.

Grant bu iddiayı ortaya atan ilk kişi değil. Yakın tarihli bir notta JP Morgan, onaylanmış spot eter ETF’leri için staking eksikliğinin bu ürünlere olan talebi azalttığını söyledi. Analistler, ETF’lerin staking’i dosyalarından çıkardığından beri, bu durumun onları “staking getirisi sunan platformlara kıyasla daha az çekici” hale getirdiğini savundu.

JPMorgan, spot Ethereum ETF’lerinin bu yılın geri kalanında 3 milyar dolara kadar net giriş çekmesini bekliyor. Şirket, stake etmeye izin verilmesi halinde rakamın 6 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti.

Hong Kong ve spot Ether ETF ilişkisi

Bu arada Animoca Brands Yönetim Kurulu Başkanı Yat Siu, The Block’a yaptığı açıklamada, Hong Kong varlık yöneticilerinin staking ödül özelliğinin bu yıl onaylanması için spot Ether ETF’lerine staking’i de dahil etmek için çalıştıklarını söyledi. Siu, Hong Kong’un şu anda staking için görüşmeler yaptığını ve staking’in ABD’den önce Asya’da onaylanma ihtimalinin neredeyse kaçınılmaz bir sonuç olduğunu söyledi.

Bunlara ek olarak Siu, “Ne kadar hızlı olursa olsun, bunun yıl içinde gerçekleşmesini isteyen iyimser bir tarafım var. Yıl içinde staking konusunda fazla bir hareket olmazsa, o zaman seçim sonucunun ABD’de bunun ne kadar hızlı gerçekleşebileceği açısından diğer belirleyici olacağını söyleyebilirim” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner