Yükleniyor...

Suçlular Fidye Olarak 10 Milyon Dolar Değerinde Monero (XMR) Talep Ediyor

2018 yılında zengin bir Norveçli işadamının karısı kaçırıldı ve sorumluların 9 milyon Avro (10 milyon ABD Doları) değerindeki fidyenin Monero (XMR) ile ödenmesini istediği bildiriliyor.

Monero

2018 yılında zengin bir Norveçli işadamının karısı kaçırıldı ve sorumluların 9 milyon Avro (10 milyon ABD Doları) değerindeki fidyenin Monero (XMR) ile ödenmesini istediği bildiriliyor. Norveçli VG gazetesine göre, Norveçli işadamı Tom Hagen’in karısı olan 68 yaşındaki Anne-Elisabeth Falkevik Hagen geçen yılın 31 Ekim’inden bu yana kayıp.

Kadının Eşi Norveç’in En Zengin 172. İsmi

VG’ye göre polis bugüne kadar, Hagen’in ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmayı büyük bir titizlikle sürdürdü ve medyanın katılımı da sağlandı. Raporda ayrıca, Norveç polisinin Interpol ve Europol’la birlikte soruşturmayı sürdürdüğü bilgisi de yer alıyor. Kadının eşi Tom Hagen’ın net serveti 1,7 milyar NOK (yaklaşık 200 milyon dolar) ve Norveç’in en zengin listesinde 172. sırada yer alıyor. Suçluların fidyeyi talep etmek için Monero’yu seçmelerinin nedeni ise işlemlerin izlenmesini çok zorlaştıran gizlilik odaklı bir kripto para olmasından kaynaklanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu hafta, bir başka kaçırma vakasında, Güney Afrika’daki dokuz yaşındaki kayıp bir kızın serbest bırakılması için 5 BTC (yaklaşık 20.000 dolar) talep edildi. Ayın başlarında bir grup hacker olan TheDarkOverlord, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili sigorta taleplerini ele alan bir hukuk bürosunun hack’lendiğini iddia ettikten sonra Bitcoin ile fidye talep etti. Son dönemde kripto paraların insan kaçırma olaylarında ve diğer birçok olayda fidye talep edilmek üzere sıkça kullanıldığı görülüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x