Yükleniyor...

SushiSwap Deneyi, DeFi Topluluğuna Önemli Dersler Sunuyor

DeFi topluluğunun son SushiSwap tartışmasından öğrenmesi gereken bazı önemli dersler var.

sushiswap deneyi defi toplulugu icin onemli dersler sunuyor

DeFi topluluğunun son SushiSwap tartışmasından öğrenmesi gereken bazı önemli dersler var. Son bir haftadır sıklıkla tartışılan SushiSwap konusunda öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • SushiSwap, VC’lerin gücünü kesip topluluğa iade etme fikri ile inşa edilmiş bir Uniswap taklitçisidir.
  • Yaratıcı Şef Nomi, projenin geliştirme fonunu (arzın %10’u) sattı ve kontrolü FTX’ten Sam Bankman-Fried’e devretti.
  • Pek çok kişi SushiSwap’i yeniden canlandırmak için çalışıyor, ancak projenin itibarı sonsuza kadar zedelenmiş durumda.
  • Bazıları ise SushiSwap’ın yeniden canlanabileceğini ve güç kazanacağını düşünüyor.

SushiSwap’in anonim yaratıcısı, geliştirme fonuna tahsis edilen 13 milyon dolarlık token’ı nakde çevirdikten sonra projeyi terk etti. Projenin kontrolü artık FTX Exchange’den Sam Bankman-Fried’in elinde, ancak deney DeFi topluluğu için çok önemli bir ders olarak hizmet ediyor. SushiSwap’ın başlangıcından bu yana olan çok kısa sürede yaşanan olaylar, hem DeFi projeleri  hem de yatırımcılar hakkında bize fikir sunuyor.

İnsanlar genel olarak duruma “exit scam” olarak bakıyor. Fakat topluluktan birçok kişiye göre bu durum scam’in farklı bir boyutu. Olayın başından beri bu yaşananların planlanmış olduğunu düşünenler dahi bulunuyor. Bu nedenle aslında DeFi projelerini iyi bir biçimde araştırmak gerekiyor.

SUSHI’de stake edenler yaşanan bu kazadan sonra elde ettikleri karı kaybetmiş olabilirler. Fakat borsalardan SUSHI satın alanlar, ellerindeki paralardan da oldular. Burada DeFi coin’leri hakkında önemli bir nokta daha ortaya çıkıyor. Stake mi? Yoksa borsalardan satın almak mı? Birçok kesim DeFi’daki yüksek Fee oranları nedeniyle merkeziyetsiz borsalar aracılığıyla yapılan stake’e soğuk bakıyor. Bu nedenle de borsalarda listelenen coin’leri tercih ediyor.

SushiSwap’e Parlak Bir Başlangıç

DeFi’deki en son drama, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce piyasaya sürülen bir Uniswap çatalı olan SushiSwap etrafında dönüyor. “Chef Nomi” takma adıyla anılan yaratıcısı tekrar tekrar SushiSwap’in, Uniswap’in başarısını, VC’ler lejyonu desteklemeden yeniden yaratma girişimi olduğunu belirtti.

SushiSwap, Uniswap v2 ile her yönden aynıydı, ancak bir temel farka sahipti: değer kazanan bir token olması. Bu simge, Uniswap’teki tartışmalı bir tasarım özelliğinin yerini alıyor. Uniswap ekibi bir kolu çekebilir ve protokol kazançlarının %17’sini belirlenmiş bir adrese yönlendirebilir. Kalan %83 yine likidite sağlayıcılarına (LP) gidecektir. Bu %17’nin uygulanması durumunda kurucu ekip ve yatırımcılar arasında paylaşılması bekleniyor. Ancak bu özellik henüz etkin halde değil. Sushi ile dinamikler aynı kalıyor. Ancak yukarıda belirtilen kazançların %17’si Sushi sahiplerine dağıtılıyor.

SushiSwap, likidite madenciliğini büyük bir başarıyla başlattı ve protokolde bir anda bir milyar doları aşan bir rakamı gördü. SUSHI token’larını çıkarmak için, bir Uniswap havuzuna likidite sağlamak ve LP token’larını Sushi akıllı sözleşmesinde kilitlemek gerekiyordu. Planın sonundaki amaç bu likiditeyi Uniswap’tan SushiSwap’e taşımaktı.

Her şey planlandığı gibi gidiyordu ve DeFi topluluğu bu deneyin nasıl sonuçlanacağını görmek için heyecanlandı. Ancak bu umutlar bu hafta sonu hızla suya düştü.

Protokol, yaratıcısı Chef Nomi’nin SUSHI zulasını tasfiye etmesinden ve dakikalar içerisinde ciddi değer kaybından önce gayet başarılıydı. Chef Nomi, bir haftalık çalışma karşılığında 13 milyon dolarlık bir ödülü hak ettiklerine inanıyordu. Ancak tek yaptıkları, üç yıllık kan, ter ve gözyaşı üzerine kurulu başarılı bir ürünü kopyalamaktı. Perspektif açısından, Nomi’nin Uniswap’in çatallanmasından elde ettiği kar, Uniswap’in başlangıcından bu yana topladığı fon miktarından marjinal olarak daha yüksek.

Nomi projeyi terk etmeden önce, SushiSwap gerçekten bir topluluk oluşturma yolundaydı. FTX’ten Sam Bankman-Fried SushiSwap’i yeniden hayata döndürmek için yeni bir plan hayata geçirdi.

SUSHI Hayatta Kalabilir mi?

Chef Nomi, FTX CEO’sunun devralabilmesi için yönetici anahtarlarını Bankman-Fried’e devretti. Bankman-Fried daha önce son projesi Serum’u desteklemek için SushiSwap’i Solana’ya geçirmek için bir teklif sunmuştu. Geçiş gerçekleşmek üzere ve SUSHI’nin fiyatı Nomi’nin çıkışından bu yana toparlandı. Ancak, proje Uniswap’e karşı tek rekabet avantajını ortadan kaldırdığı için SushiSwap için gelecek pek parlak görünmüyor.

DeFi Projesi SushiSwap için Sırada Ne Var?

Analistler her ne kadar projenin geleceğinden umutlu olmasa da yeni yönetimle, SushiSwap yatırımcıları, büyük aksamaya rağmen başarıya ulaşılacağından umutlu.

Medya kuruluşu Forbes’a konuşan Sam Bankman-Fried, SushiSwap’in kısa vadeli ve uzun vadeli beklentilerine dikkat çekti:

“Geçişin etkili bir şekilde gerçekleştiğinden emin olacağız. Ve sonra çoklu geçiş gerçekleşir. Ve bundan sonra artık anahtarlar bende olmayacak. Geçiş bir kez gerçekleştiğinde, SushiSwap’in ne yapmasını istediğime dair birçok fikrim var: marj ticareti, ödünç alma ve ödünç verme, Serum üzerinde bir versiyon oluşturmak. Ama bu tek taraflı olarak yapacağım bir şey değil. Ne olacağına karar vermek topluluğa kalacak.”

Sam Bankman-Fried, yaklaşık 1 saat önce de bir tweet atarak Sushiswap için geçiş sürecinin başlayacağını duyurdu. Sam Bankman-Fried, şunları söyledi:

“48 saat sonra pazarları teker teker taşıyacağız. Bu arada yeni multisig sahipleri için oylama yakında başlayacak! Böylece büyük SUSHI deneyi başlar. Son olarak, bazıları SUSHI için gelecekte enflasyonu değiştirmeyi soruyor. Bu yapılabilir! Ve topluluğun yapmayı tamamen düşünmesi gereken bir şey.”

Topluluğun Kontrolüne Geri Dönüş Yolu

Coin98 Trading Analysis, “SUSHI topluluğun eline geri dönecek” ifadeleriyle bir grafik yayınladı. Grafikte SUSHI’nin topluluğun kontrolüne giderken geçtiği yollar yer alıyor:


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x