Yükleniyor...

SWIFT Rakiplerine Gözdağı Veriyor

SWIFT kurumu Ripple, JP Morgan ve Transferwise gibi kurumların sunduğu blok zinciri ve finansal teknoloji çözümleriyle rekabet etmeyi amaçlayan bir Küresel Ödeme Girişimi (GPI) hizmetini başlatacağını duyurdu.

swift rakiplerine karsi projesini duyurdu

SWIFT kurumu Ripple, JP Morgan ve Transferwise gibi kurumların sunduğu blok zinciri ve finansal teknoloji çözümleriyle rekabet etmeyi amaçlayan bir Küresel Ödeme Girişimi (GPI) hizmetini başlatacağını duyurdu. Bu iddialı hizmetle birlikte ödeme sürecinde ki verimlilik büyük ölçüde artacak ve SWIFT ağında ki 10,000 bankanın kullanımına sunulacak. Tüm bankalarla entegre bir şekilde çalışması planlanan bu hizmetin altyapı çalışmaları bitmek üzere.

Geçtiğimiz günlerde Çin, Singapur, Tayland ve Avustralya’da ki bankalarla anlık sınır ötesi ödemeler gerçekleştiren benzer bir test başarı ile sonuçlanmıştı. SWIFT, eksik veya yanlış bilgi girilmesi durumunda hataların ve eksikliklerin giderilmesini sağlayarak ödemeleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi planlıyor. GPI servisinin hızlı ve kesintisiz işlemleri mümkün kılacağı ve böylece müşterilerin ödemelerde gecikme gibi sıkıcı süreçleri yaşamayacağı ön görülüyor.

Blockchain Tehditi

SWIFT, bu hareketle aynı hizmeti daha ucuz bir fiyata sunan blok zinciri tabanlı finansal teknoloji girişimlerine karşı da büyük ölçüde rekabet etmiş olacak. Buna benzer örnek bir girişim dünyaca ünlü JP Morgan’ın Bankalararası Bilgi Ağı (IIN). Eylül ayında lansmanı yapılan bu uygulamada 130’dan fazla büyük banka kuruluşu yer alıyor. IIN, küresel ödeme sürecinde yaşanan sorunları en aza indirgeyerek ödemelerin daha hızlı ve daha kısa yapıldığını iddia ediyor. Hala daha gelişmekte olan bu uygulamada bankalar ortak bir dağıtılmış defter üzerinde bilgileri anlık olarak paylaşarak sorunları hızlıca çözebiliyorlar.

IIN, küresel ödeme sürecinde sürtünmeyi en aza indirdiğini ve ödemelerin daha hızlı ve daha az adımlarla faydalanabilmesini sağladığını iddia ediyor. Üyelik sistemi hala gelişmekte olan IIN, bankalara ortak bir dağıtılmış defter üzerinde bilgi paylaşarak hata ve uyumluluk sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilme yetkisi vermektedir. SWIFT yaptığı duyuruda: “GPI ödemelerine entegre olan bu hizmet sayesinde oluşturacağımız API uygulaması ise uluslararası bankalar çok daha hızlı bir şekilde çalışabilecek. Uyumluluk ve yasal gerekliliklerden kaynaklanan sorunları hızlı bir şekilde çözmeyi hedefliyoruz. Bu uygulama benzer uygulamalara oranla çok daha hızlı olacak.” SWIFT’e göre hizmet daha şeffaf bir ortam sağlayacak ve maliyetleri de büyük ölçüde azaltacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner