Yükleniyor...
Sponsored

Token Çılgınlığı Bundan Tam 5 Yıl Önce Başladı

Bundan tam beş yıl önce, 19 Kasım 2015'te Vitalik Buterin ve Fabian Vogelsteller, Ethereum (ETH) tabanlı tokenlar için yeni bir standart olan ERC-20’yi oluşturdular.

token cilginligi bundan tam bes yil once basladi

Bundan tam beş yıl önce, 19 Kasım 2015’te Vitalik Buterin ve Fabian Vogelsteller, Ethereum (ETH) tabanlı tokenlar için yeni bir standart olan ERC-20’yi oluşturdular. Standart, tarihteki en büyük blokzinciri finansman patlamasına yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yıllar içinde bu token standardı, ağın en büyük başarılarından bazılarının önünü açtı. Bunlar, 2017’nin ICO’larına, günümüzün merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörüne ve son olarak “Ethereum katili” projelere kadar uzandı.

ERC-20 standardı, Ethereum’da kullanıcı tarafından oluşturulan sayısız farklı tokenı ortak bir paydaya getirmek için tasarlandı. Geliştiriciler, ERC-20’nin oluşturulmasından önce bile tokenlarını dağıtırken, bu projelerin birbirleriyle etkileşime girmesi giderek zorlaşıyordu. Bu nedenle, birleşik bir kurallar dizisi gerekliydi.

EOS, TRON, VeChain ve Niceleri 

O zamandan beri, ERC-20 tabanlı tokenlerın bazıları aşırı popülerleşti ve hatta diğer kriptoların arasında en üst sıralara yerleşti. Örneğin EOS, Tron ve VeChain başlangıçta ilgili blokzincirlerine geçmeden önce ERC-20 tokenlerı olarak piyasaya sürüldü.

ERC-20 tokenlerı 2017’de öne çıktı. O zamanlar Bitcoin nihayet dünya çapında bir fenomen haline gelmişti ve hem halkın hem de medyanın ilgisini çekti. Kripto çılgınlığı dünyayı sallarken, topluluğa yeni katılanlar için en önemli şey, şaşırtıcı olmayan bir şekilde “bedava para” idi ve bu duygu diğer tüm kripto paraları sardı. 

2017 – ICO’lar

DeFi alanı çoğunlukla Ethereum blokzincirinin üzerine inşa edilmiştir. Ethereum temelde herkesin çok fazla teknik bilgi olmadan kendi kripto para birimini yaratmasına izin verdiğinden, çeşitli fırsatçıların bundan yararlanmaya karar vermesi an meselesiydi. Kripto yutturmaca dalgasının yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki binlerce olmasa da yüzlerce proje ICO süreçlerini başlattı ve paralarını katlamayı uman ana akım yatırımcılardan yüz milyonlarca dolar çekti.

Bugün bildiğiniz gibi, o balon çok geçmeden patladı. Örneğin Ifan, Pincoin, Onecoin, Bitconnect ve Plexcoin gibi bazı kanıtlanmış dolandırıcılık ICO’larının yanı sıra, kripto yatırımlarıyla ilgili takıntı soğuduktan sonra yasal projeler bile çok sayıda engelle karşılaştı. Sınır tanımayan “ICO’ların Vahşi Batısı” kısa ömürlü oldu ve 2018’de yaşadığı kısa bir zirveden sonra yavaş yavaş dağıldı.

Şimdi, sadece birkaç ICO projesi başarılı olmaya devam ediyor.

2020 – DeFi

ERC-20 tokenlarının bir sonraki “patlaması” 2020 ortalarında gerçekleşti. Sadece birkaç ay içinde, merkeziyetsiz finans platformları ve bunların tokenları, kripto alanını fırtına gibi ele geçirerek Ethereum’un yeni “katil uygulaması” haline geldi.

Bugün DeFi, karmaşık ve birbirine bağlı bir ekosisteme sahip 13 milyar dolarlık büyük bir pazardır. ICO patlamasıyla karşılaştırıldığında, DeFi’da dolandırıcılıklar çok daha az yaygındır. Ancak başta bilgisayar korsanları olmak üzere kendine özgü sorunları da vardır. Kısa süre önce Value 6 milyon dolar, Origin 7 milyon dolar ve Akropolis ise 2 milyon dolar kayıpla sonuçlanan bir saldırıya uğradı ve bunlar sadece geçen haftanın rakamları.

ERC-20 tokenlerı, Ethereum’u yeni zirvelere ulaştırdı ve hepsi sadece beş yıl içinde gerçekleşti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x