Yükleniyor...

Türkiye’de Kripto Parayla İşlem Yapanların Oranı %0,7

Türkiye'nin en yüksek işlem hacmine sahip dijital varlık işlem platformu Paribu'nun Akademetre iş birliğiyle yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçları paylaşıldı.

Paribu Türkiye’de Kripto Parayla İşlem Yapanların Oranı

Türkiye’nin en yüksek işlem hacmine sahip dijital varlık işlem platformu Paribu’nun Akademetre iş birliğiyle yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçları paylaşıldı. Türkiye’de kripto paralara dair bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmada, Türkiye’de kripto para bilinirliğinin, algısının, yatırım aracı olarak görülme eğiliminin ölçülmesi; kripto paraya dair beklentilerin, motivasyonların ve bariyerlerin tespit edilmesi hedeflendi.

13 Mart-27 Nisan 2020 tarihleri arasında 12 ilde, kripto parayı duyan 1000 kişiye ulaşmak için toplamda 6253 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmayla kripto paralara dair 20 önemli sonuç elde edildi. Araştırmada bugüne kadar yapılan birçok çalışmanın açığa çıkaramadığı önemli bilgiler ortaya koyuluyor.

Kripto Parayla İşlem Yapanların Oranı %1’in Altında

Türkiye’de blokzincir ve kripto para kavramlarının bilinmemesi ve kripto parayla işlem yapanların oranının %0,7 olması araştırmanın en dikkat çeken sonuçlarından biri olarak öne çıkıyor. Araştırmaya göre; en popüler kripto para birimi Bitcoin ve Bitcoin’in bilinirliği kripto para kavramından daha fazla.

Kripto Paradaki Blokzincir Etkisi Bilinmiyor

Diğer yandan pek çok alanda yenilikçi çözümler getiren blokzincir teknolojisinin ilk ve en önemli uygulama alanlarından biri kripto paralarken, kripto paraların üretilmesinde blokzincir teknolojisinin kullanıldığını bilenlerin oranı oldukça düşük. “Kripto paranın/Bitcoin’in nasıl üretildiğini biliyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılanların yalnızca %3,2’si “Evet” yanıtını verdi.

Kripto Para İşlem Deneyiminden Memnuniyet Oranı %72,7

Araştırmaya katılan ve kripto para birimleriyle işlem yapan her 10 kişiden 7’si işlem deneyiminden memnun kaldığını ifade ediyor.

Z Kuşağı’nın Tamamı Kripto Para İşlemlerinden Memnun

X Kuşağı ile Y Kuşağı’nın kripto parayla ilgili memnuniyet oranının hayli yüksek olması ise araştırmanın dikkat çeken başka bir sonucu. Z Kuşağı’nda araştırmaya katılan 7 kişinin tamamı kripto para işlemlerinden memnun olduğunu ifade ediyor.

Kullanıcıların Memnuniyetinde İşlem Kolaylığı Öne Çıkıyor

Araştırma, her 3 kişiden 1’inin kripto paraya güvendiğini, kararsızlar dışında güvenilir bulanların ve bulmayanların oranının hemen hemen eşit olduğunu ortaya koyuyor.

Y Kuşağı Kripto Parayla En Çok İşlem Yapan Yaş Grubu

Kripto parayla işlem yapanların en büyük dilimini Y Kuşağı oluştururken, X Kuşağı en çok işlem yapan ikinci yaş grubu olarak öne çıkıyor. Kripto parayı duyanlarda X ve Y Kuşağı’nın oranları çok yakın olsa da işlem yapma oranında Y Kuşağı ciddi bir üstünlük sağlıyor.

Kripto Parayı Duyanlarda Lise Mezunları Ağırlıkta

Araştırmaya göre; kripto parayı duyanların büyük çoğunluğunu lise mezunları oluştururken, işlem yapanlarda lise ve üniversite mezunlarının oranları birbirine yakın.

Ücretli Çalışanlar Daha Çok İşlem Yapıyor

Yine araştırmaya göre kripto parayı duyanların ve kripto parayla işlem yapanların büyük çoğunluğunu ücretli çalışanlar oluşturuyor.

En Çok İşlem Yapan Sosyoekonomik Statü Grupları B ve C

Kripto parayı duyanların büyük bölümünü C grubu oluştururken, işlem yapanlarda ise A-B grubu ile C1-C2 grubunun oranları yakın.

Kripto Parayla İşlem Yapanların 5’te 1’i Kadınlar

Araştırma, kripto parayı duyan kadın ve erkeklerin oranının birbirine çok yakın olduğunu, kripto parayla erkeklerin daha çok işlem yaptığını gösteriyor. Diğer yandan kripto parayla işlem yapan her 5 kişiden 1’i kadın.

Kripto Para Yatırım Aracı Olarak Görülüyor

Araştırmaya göre; Türkiye’de kripto para bir yatırım aracı olarak kabul görüyor. İnsanlar kripto paraların al-sat işlemleri ve para transferi için de kullanıldığının biliyor.

En Çok Tercih Edilen Kripto Para: Bitcoin

Araştırmaya katılan kullanıcıların en çok tercih ettiği kripto para Bitcoin olurken, Bitcoin’i Ether, Bitcoin Cash ve Chainlink takip ediyor.

Kripto Para Tercihinde Teknoloji ve Merak En Önemli Motivasyonlar

Kripto paranın tercih edilmesinde en önemli etken teknolojiye dayalı olması. Kullanıcılar merak nedeniyle ve yüksek getiri beklentisiyle de kripto parayı tercih ediyor. Trend olması da kripto paraların tercih edilme nedenleri arasında.

İnsanlar Yüksek Kâr Edemedikleri ve Piyasayı Takip Etmenin Zor Olduğunu Düşünmelerinden Dolayı İşlem Yapmayı Bırakıyor

Araştırmaya göre; yüksek kâr edememek kripto para işlemlerine devam etmeme konusunda en önemli sebep. Kripto para piyasasını takip etmenin zorluğu da işlem yapmayı bırakma sebebi. Fiyatlardaki iniş çıkışların riskli görülmesi ve zarar edilmesi de işlem yapmayı bırakma sebepleri arasında.

Kripto Para Konusundaki Bilgi Kaynaklarında Dijital Dünya Etkisi %70

Araştırma, kripto para bilgi kaynağı tercihinde internetin ilk sırada olduğunu, yakın çevre tavsiyesinin her 10 kişiden 1’i üzerinde etkili olduğunu ortaya koyarken, internet reklamlarının da bilgi kaynakları arasında yer aldığını gösteriyor.

Z Kuşağı’nın Bilgi Kaynağı Sadece İnternet ve YouTube

Yine araştırmaya göre; kripto para kullanımında X Kuşağı bilgi kaynağı olarak doğrudan internet araştırmasını tercih ediyor. X ve Y Kuşağı’nda yakın çevre tavsiyesi etkili. Z Kuşağı ise dijital varlıklarını yalnızca internet araştırmasından ve YouTube üzerinden edindiği bilgilerle yönetiyor.

Türkiye’de Kripto Kara Kullanımına Dair Bariyerler ve Motivasyonlar

Araştırmaya katılanlar, kayıpların yüksek olması, takip zorluğu, uzmanlık gerektirmesi, devlet güvencesi olmaması, borsaların hack’lenmesine yönelik güvensizlik ve kısıtlı sayıda kanaldan işlem gerçekleştirilmesinden dolayı kripto para kullanımına sıcak bakmıyor. Öte yandan yüksek kazanç beklentisi, geleceğin para biriminden geri kalma korkusu, sistemle tanışmayı istemek ve geleceğe yatırım yapmak insanlar için kripto para kullanımında öne çıkan motivasyonlar.

Paribu infografik


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x