Yükleniyor...

Litvanya Merkez Bankası, Kendi Kripto Parasını Çıkaran İlk Banka Oldu

Litvanya Merkez Bankası dijital para birimi LBCOIN'i piyasaya sürerek dünyada kendi kripto parasını çıkaran ilk banka oldu.

litvanya dijital para birimi lbcoin piyasaya sürüldü

Litvanya Merkez Bankası dijital para birimi LBCOIN’i piyasaya sürerek dünyada kendi kripto parasını çıkaran ilk banka oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Litvanya Merkez Bankası bugün dijital para birimleri LBCOIN’i piyasaya sunduğunu duyurdu. Bu sadece Avrupa’da bir merkez bankası tarafından çıkarılan ilk kripto para birimi değil aynı zamanda dünyadaki herhangi bir banka tarafından yayınlanan ilk dijital para birimidir. Bu paralar genellikle CBDC yani Merkez Bankası Dijital Para Birimi olarak adlandırılır.

Kripto Parayı Serbest Bırakan İlk Banka

DLT ile çalışan para, altı dijital para ve koleksiyoncular için bir fiziksel paradan oluşuyor. Bu proje için banka 4 bin LBCOIN dağıttı; bu da 24 bin dijital paraya eşit. Kripto para biriminin serbest bırakılması, ülkenin 1918’de Bağımsızlık Yasasının düzenlendiği tarihe adandı.

Banka yönetim kurulu başkanı Vital Vasiliauskas’a göre, LBCOIN’in lansmanı, bankanın finans ve ödemeler alanında yenilik getirme konusundaki kararlı niyetinin güzel bir sonucu. Vasiliauskas ayrıca gelecekte ülkenin bölgenin fintech merkezi olarak güçleneceğine dair umutlu olduğunu da söyledi.

Küresel Bankalar CBDC’leri İzliyor

Son zamanlarda, çok sayıda medya raporunda, birkaç küresel merkez bankasının dijital para birimi yayınlamaya çalıştığı bildirildi. Bunların arasında Japonya, İsveç, Kanada ve İsviçre, İngiltere ve AB merkez bankası bulunuyor.

PBoC (Çin Merkez Bankası), birkaç yıldır dijital yuan (DCEP) üzerinde çalıştığı için bu alandaki en eski oyuncu oldu. Bu süreç, geçen yıl Facebook’un rafa kaldırılmış olan Libra stablecoin’inin öne çıkmasıyla hızlandı.

Türkiye de Çalışma Yürütüyor

Öte yandan daha önce duyurduğumuz gibi Türkiye’de de 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda merkez bankası tarafından Blockchain tabanlı bir dijital para uygulamaya konulacak. Plan ile İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması amaçlanıyor.