Yükleniyor...

TÜRKONFED, Depremin Mali Raporunu Yayımladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), "2023 Kahramanmaraş Depremi Afet Durum Raporu" başlıklı bir rapor yayımladı.

TURKONFED

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), “2023 Kahramanmaraş Depremi Afet Durum Raporu” başlıklı bir rapor yayımladı. 

TÜRKONFED, paylaştığı raporda Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin 84,1 milyar dolarlık mali hasar yaratacağını gözler önüne serdi. Paylaşılan raporda altyapı hasarları 7 farklı başlık altında toplandı. 

Deprem Bölgesinde Birçok Altyapı Hasarı Bulunuyor

deprem

TÜRKONFED’in düzenlediği Afet Durum Raporu’nda, 7 farklı başlık altında yaşanan altyapı hasarları ele alındı. TÜRKONFED tarafından paylaşılan raporda; elektrik, ulaşım, doğalgaz, petrol hatları, hasteneler, iletişim ve okullara dair verilere yer verildi. 

Elektrik

Depremden etkilenen birçok ilin önemli kısmında trafo noktaları yıkıldı. Kimi bölgelerde elektrik dağıtım şebekesi yok olma düzeyinde zarar gördü. 

Trafo ve şebeke tesislerinin yeniden devreye alınmasının uzun zamanda gerçekleşebileceği düşünülüyor. 

Ana enerji iletim tesis ve hatlarında sorunlar giderilmiş olsa da şehir içi dağıtım kısımlarında bazı ilçelerde ve il merkezlerinde sorunlar devam etmektedir. 

Ulaşım 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 8 Şubat tarihli açıklamasına göre trafiğe kapalı güzergah bulunmadığını açıklasa da Hatay Havalimanı ve Hatay Reyhanlı yolunda sorunlar devam ediyor. 

Sahadan gelen bilgi ve görüntülere göre birçok ilçe ve köyün yollarının ulaşıma açık olmadığı anlaşılmaktadır. Başta Gaziantep, Hatay Gaziantep-Osmaniye, Adıyaman-Çelikhan yolları olmak üzere birçok yolda çökme meydana geldi. 

Onarım çalışmaları devam etmekle beraber, bazı noktalarda yol altyapılarının yeniden inşası gerekmektedir. 

Petrol Hatları 

BOTAŞ, 6 Şubat tarihinde yaşanan ilk depremin ardından tesisi denetlemek için terminale petrol akışını durdurdu. Ancak herhangi bir sızıntı veya hasara rastlanmadığı açıklandı. 

BOTAŞ, Akdeniz kıyısındaki Ceyhan ihracat terminaline ham petrol akını 7 Şubat Salı günü geç saatlerde yeniden başlattı. IKBY yönetimi de petrol akışının devam ettiğini resmi kurumlar tarafından teyit etti. 

Doğalgaz

Deprem ile doğalgaz boru hatlarında da patlamalar meydana geldi ve BOTAŞ Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş’a hızla akışı sonlandırdı. 

BOTAŞ’ın ana iletim hatlarında arıza ve kopmalar meydana geldiği ve onarım yapılan yerlerde artçı sarsıntılarla hasarın yeniden oluştuğu bakanlık tarafından doğrulandı. 

Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş il merkezlerine kontrollü ve kısmı doğalgaz akışları başladı. 

10 Şubat Cuma günü ise Hatay il merkezi ve Kırıkhan ilçesi şehir giriş istasyonlarına doğalgaz verilmiştir. 

Hastaneler

Hatay’da iki devlet hastanesi yıkılırken birçok özel hastane de yıkıldı veya kalıcı zarar gördü. 

2012’de deprem dayanıklılık raporu olumsuz gelen İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Bloğu yoğun bakım hizmeti için kullanılıyordu ve deprem ile beraber yıkıldı. 

Yıkılan hastane sayısı resmi makamlarca henüz paylaşılmamakla beraber sahada sahra hastanelerine ve sağlık çalışanlarına olan ihtiyaç belirtilmektedir. 

İletişim 

Afet bölgesinde il ve ilçelerde telekomünikasyon hizmetleri tamamen durmasa da ciddi aksaklıklar meydana geldi. 

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’un üyesi olduğu Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nin açıklamasına göre 2.451 baz istasyonu devre dışı kaldı, 190 mobil istasyon yollandı ve enerji ihtiyacının karşılanması için operatörler tarafından bölgeye acilen 3 bin 485 adet jeneratör sevk edildi. Aksaklıkların büyük bir bölümü çözülmüş olsa da, köy ve ilçelerde sorunlar yaşanmaya devam ediyor. 

Okullar

Eğitim Bakanlığı 81 ilde tüm okulların sömestr tatili sonrası açılış tarihini erteledi. 

Bakanlık okulların 20 Şubat 2023 Pazartesi günü açılacağını açıkladı. 

Depremden etkilenen 10 ilde eğitim gören öğrencilerin istedikleri illere nakil yaptırabilecekleri duyuruldu. Yıkılan okul sayısına dair resmi bir bilgi henüz açıklanmadı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Bohem
Bohem
1 yıl önce

Çok zor bir durum Allah yardımcımız olsun

ck x banner
ck youtube banner