Yükleniyor...

Uzmanlara Göre Bitcoin Kendi Finansal Ekosistemini Yaratmaya Başladı

Birçok yatırımcı, Bitcoin'in genel olarak küresel hisse senedi piyasalarının kaderini takip ettiğine en azından edeceğine inanıyor ancak geçtiğimiz yıl boyunca bu eğilim önemli ölçüde değişti.

Bitcoin 3

Birçok yatırımcı, Bitcoin’in genel olarak küresel hisse senedi piyasalarının kaderini takip ettiğine en azından edeceğine inanıyor ancak geçtiğimiz yıl boyunca bu eğilim önemli ölçüde değişti. Son 12 ayda en büyük kripto para, ABD doları, altın ve S&P 500 ile karşılaştırıldığında .3’ün üstünü ve -.3’ten düşük bir korelasyon katsayısını görmedi. Buradaki analiz, Bitcoin’in kendi finansal ekosistemini yaratmaya başladığını ortaya koyuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Küresel Hisse Senedi Piyasalarının Durumu

Koronavirüs ve resesyon korkuları arttıkça küresel hisse senedi piyasalarından sadece son iki haftada trilyon dolarlık para çıkışı oldu. Trader’lar hızla pozisyonlarından çıkarken, piyasalar benzersiz bir oynaklık gördü. Buna ek olarak, ABD 10 yıllık tahvilinde tarihin en düşük kar oranları görüldü ve Cuma günü sadece yüzde 0,67’ye ulaşılabildi. Trader’lar güvenli limanlarda pozisyon almaya başladılar ki bu da piyasalarda herhangi bir risk almak istemediğini gösteriyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) acil bir karar alarak faizi 50 baz puan indirmesi bile karşılık bulmadı ve piyasalardaki korkunun önüne geçemedi. Yatırımcılar Fed’in 100 baz puanlık bir indirime daha gideceği beklentisi içindeler. Piyasalardaki bu çöküşü engelleyecek tek çözüm teşvik paketleri (kantitatif gevşeme, vergi indirimleri, kurtarma paketleri gibi). Öte yandan tüm bu çözümler nakit gerektirirken, düşük likidite ile para devalüasyonunu sürdürmek şart.

Dijital Para Bitcoin

Fiat para balonlarının hava sızdırmaya başlamasıya dijital para Bitcoin önemli bir rol üstlenme aşamasında. Uzmanlar, hızlı ve engellenemez işlemleri mümkün kılan ve egemen uluslara bağlılığı olmayan dijital paranın gerçek gücünün henüz görülmediğini öne sürüyorlar.

Bitcoin fiyatının hisse senedi ve tahvillere göre nispeten daha istikrarlı olması önemli bir işaret. Bu, yatırımcıların fonlarını daha geniş ekonomik karmaşadan koruyacak bir güvenli liman aradıklarını ortaya koyuyor.

Bu tür bir fon akışı, özellikle yarılanma ve sınırlı arz ile bir arada yürüdüğünde, yakın gelecekte Bitcoin fiyatında önemli gelişmelerin yaşanacağını söylemek yanlış olmayacaktır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x