Yükleniyor...

VeChain (VET), Aşı Sertifikası İçin Dünyanın İlk Ulusal eNFT Kabulünü Duyurdu

VeChain Foundation ve DNV Assurance, dijital COVID-19 aşı sertifikaları vermek için San Marino Cumhuriyeti ile ortaklık kurdu.

vechain asi sertifikasi icin dunyanin ilk ulusal enft kabulunu duyurdu

VeChain Foundation ve DNV Assurance, dijital COVID-19 aşı sertifikaları vermek için San Marino Cumhuriyeti ile ortaklık kurdu. 16 Haziran’da yasayla onaylanan bu çözüm, vatandaşlara “Avrupa Birliği standartlarına uygun” dijital sertifika sağlayacak.

Sertifikalar, VeChainThor blokzincirine dayalı bir tür dijital varlık olan Enterprise Non-Fungible Tokens (eNFT’ler) aracılığıyla verilecek. eNFT’ler, gündelik yaşamda kullanılmak, şirketlerin ürünleri bir fiziksel ürün paketi olarak tasarlamasını sağlamak ve dijital ürünleri etkinleştirmesine olanak tanımak için blokzinciri teknolojisinden yararlanmak amacıyla tasarlanmıştır.

San Marino Dijital COVID-19 Sertifikası, koronavirüse karşı aşılamayı ve bir kişinin geçmişte enfekte olup olmadığını veya bu hastalık için test edildiğinde negatif sonuç alıp almadığı gibi bilgileri kapsayacak. VeChain Foundation’a göre her sertifika, ilk aşı dozundan sonra 1 hafta 15 gün boyunca geçerli olacak.

Bir kişi aşının ikinci dozunu almışsa, sertifika 9 ay boyunca geçerli olacak. Yerel yetkililer, sertifikayı kullanıcıların isteğine göre kağıt üzerinde veya dijital formatta düzenleyecekler. San Marino İnovasyon Başkanı Lorenzo Spadoni konu hakkında şunları söyledi:

“San Marino Dijital COVID-19 Sertifikası, ülkeyi Avrupa Birliği tarafından kullanılan teknolojik standartlarla uyumlu hale getiren, birlikte çalışabilirliği garanti eden ve aynı zamanda blokzinciri teknolojisine dayalı bir “evrensel” sertifikasyon yöntemi ekleyen önemli bir araçtır.”

VeChain Tabanlı San Marino Sertifikası Nasıl Çalışacak?

VeChain Foundation, sertifikanın iki QR koduyla çalışacağını söyledi. Spadoni’nin belirtiği gibi, bu AB tarafından onaylanan uluslararası standartlara uymak için oluşturulmuş bir sistem. Bu kod yalnızca üye devlet kurumları tarafından doğrulabilecek.

İkinci QR kodu ise herkes tarafından doğrulanabilecek. Bu süreçten geçmek için bir kişi, bir internet sitesi uygulamasına erişimi olan “herhangi bir cihaz” ile kodu tarayarak sertifikayı doğrulayabilecek. VeChain Vakfı şunları ekledi:

“Bu NFT, yani VeChainThor, genel blokzincirine kaydedilerek değişmezliği ve erişilebilirliği garanti eden benzersiz ve tekrarlanamayan bir dijital özgünlük sertifikasına bağlanarak etkinleştirilecek.”

Bu girişimi destekleyen altyapının bir parçası olarak ortaklar, ulusal bir bilgi sistemi kurdular. Böylece sistem, düzenlemeyi, doğrulamayı desteklemekte ve vatandaşların ulusal elektronik sağlık kayıtlarından doğrudan bilgilere erişmesini sağlamaktadır. VeChain CEO’su Sunny Lu şunları söyledi:

“Dijital COVID-19 Sertifikası mükemmel bir kurumsal NFT örneği ve hükümetin COVID-19 ile mücadelede zemin kazanmasına yardımcı olacak yeni bir çözüm.”

Duyuru, VeChain Foundation ve VeChain (VET) topluluğu tarafından ilgiyle karşılandı. Üyelerden biri bu ortaklığı “yakın tarihte blokzincirinin en büyük ana akım benimsenmesi” olarak nitelendirdi. Kullanıcı, benimsenme açısından önemini ve VeChainThor’un ölçeklenebilir ve kullanışlı uygulamaları barındırma potansiyelini vurguladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x