Yükleniyor...

Wells Fargo Yıkım Sürecinde

ABD'nin en büyük 3 finans kuruluşundan birisi olan Wells Fargo, 15 yıl boyunca müşterilerini mağdur ettiğini kabul etti.

Wells Fargo

ABD’nin en büyük 3 finans kuruluşundan birisi olan Wells Fargo, 15 yıl boyunca müşterilerini mağdur ettiğini kabul etti. Mahkeme ise finans kuruluşunun müşterilerine 575 milyon dolarlık tazminat ödemesine karar verdi. İşin ironik tarafı ise şirketin kripto paralara karşı en sert tutum içerisinde olan kuruluşların başında gelmesiydi.

Müşteriler Dolandırıldı

Skandal ilk olarak bir müşterinin finans kuruluşunu şikayet etmesiyle ortaya çıktı. Ülke çapında yapılan federal soruşturmada Wells Fargo’nun çalışanları 2002 ile 2017 yılları arasında müşterilerinin adına 3,5 milyondan fazla sahte kredi kartı açtığı belirlendi. Tespitin ardından ise şirket suçunu kabul etmek zorunda kaldı.

Yapılan araştırılma derinleştikçe şirketin hayat sigortası poliçeleri ve milyonlarca oto kredisine ilişkin teminat koruma sigortası gibi hizmetleri, müşterilerinin izni olmadan açtığı belirlendi. Çalışanlar ise şirket tarafından bu yasa dışı faaliyetleri yapmaya zorlanmışlar. Şirket, agresif satış hedeflerine ulaşılmadığı sürece çalışanları işsizlikle tehdit ettiği için çalışanlarda işlerini kaybetmemek adına bu faaliyetlere göz yummak zorunda kalmış.

Wells Fargo kripto paralara karşı oldukça sert bir tutum izliyordu. Müşterilerin kripto para birimlerini satın almak için kredi kartı kullanımı yapması yasaktı. Bu yasağın ise borsanın ayı piyasasının tam ortasında alınması birçok topluluk üyesini rahatsız etmişti. Kuruluş daha önce de kripto paraların risklerinden sıklıkla bahsetmiş ve kripto para topluluklarının beğenmediği kuruluşların başında geliyordu. Şuanda şirket tasfiye halinde ve müşterilere tazminat ödendiğinde faaliyetlerine devam etmesi zor görünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x