Yükleniyor...

Kripto Sektöründe Ödül Dağıtımları Yaygınlaşıyor

TheNextWeb'in bugün yayınladığı rapora göre kripto endüstrisinde yer alan şirketler, beyaz şapkalı hackerlara ödül olarak 1 milyon dolar para verdiler.

Kripto Sektörü Hediye

TheNextWeb’in bugün yayınladığı rapora göre kripto endüstrisinde yer alan şirketler, beyaz şapkalı hackerlara ödül olarak 1 milyon dolar para verdiler. Beyaz şapkalı hackerlar, sistemde açık olması durumunda sistemi hacklemeden sistemin sahibi ile iletişime geçip ilgili açığın nasıl kapatılması gerektiğini gösteren iyi niyetli bilgisayar korsanlarıdır.

Böcek Ödülleri

Bug price diğer adı ile böcek ödülleri, birçok şirketin ilgili yazılımları kırmaya teşvik ettiği ve güvenlik açıklarının bulunması için düzenlenen bir yarışma türüdür. Hackerlar bu yarışmaya katılarak sistem açıklarını bulur ve ilk bulan ödülün sahibi olur. Şirketler bunu yaparak yüksek güvenlik ödemeleri yerine ödüllendirme sistemi ile sahip oldukları sistemlerin güvenirliğini arttırırlar. EOS’un geliştirici şirketi olan Block.one’da buna benzer bir yarışma düzenledi. Yine dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase yarışmalarda yaklaşık olarak 300 bin dolar ödül dağıttı. Tron’un geliştiricileri de sistemlerinde ki açıkları bulan hackerlara yaklaşık 100 bin dolar ödül ödemesi yaptılar.

Blok zinciri sektöründe ise bu yarışmalar 2018 yılında büyük bir artış yaşadı. Hackerların birçoğu bu teknolojiye hakim olmadığı için zorlansa da ödüle hak kazanan birçok hacker mevcut. Merkezi olmayan uygulamalardan olan EOS, aldığı saldırılar sebebiyle 1 milyon dolara yakın maddi kayıp yaşadı. Yine kripto cüzdan donanımları üreticisi Ledger firması donanımlarında açık olduğunu iddia eden kişiler sebebiyle müşteri memnuniyeti noktasında sıkıntı yaşadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x