Yükleniyor...

Yarılanmaya Doğru Giderken: Boğalar Bitcoin Fiyatını Manipüle Mi Ediyor?

Çocuklar için şeker neyse, Bitcoin kripto para piyasasındaki çoğu boğa için de Bitcoin yarılanması odur denilebilir.

btc bulls

Çocuklar için şeker neyse, Bitcoin kripto para piyasasındaki çoğu boğa için de Bitcoin yarılanması odur denilebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yarılanma faaliyeti, günlük üretim oranını 1.800 BTC’den 900 BTC’ye algoritmik olarak azaltarak Bitcoin arzını daha da azaltacak. İnsanlar daha az arzın uzun vadede Bitcoin fiyatlarını şişireceğine inanıyor ve ünlü bir Bitcoin modeli, 2021 yılına kadar fiyatın 100 bin dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Ancak ‘Alex’ takma adıyla yazan bir analist, boğaların Bitcoin hakkında aldatıcı fiyat tahminleri yaptığını düşünüyor  ve kripto para biriminin verimsiz madencilerin varlıklarını zoraki bir şekilde satmaları nedeniyle, varlığın yıla çöküşle devam edebileceğini savunuyor.

“Bitcoin, çoğunlukla duygu ve momentum üzerine işlem gören, manipüle etmek için nispeten kolay bir pazardır. Birkaç kişi tarafından fiyatın artacağına dair manipülasyonlar yapılacak.” dedi. Analist ayrıca,“Bir de yarılanma sonrasında verimsiz madenciler varlıklarını satmaya zorlanacak ki; işte bu gerçek bir risk.” diyerek sözlerine ekledi.

Satış Baskısı Altında Bitcoin

Madenciler Bitcoin blok zincirine, işlemleri doğrulayan ve bunlara işlem ekleyen özel olarak tasarlanmış platformlar ekler ve işletir. Buna karşılık, Bitcoin tokenleri şeklinde ödüller alırlar.

Bir sonraki yarılanma faaliyetinin ardından madenciler, teçhizatlarını çalıştırmak için yine aynı miktarda operasyonel maliyet koyacaklar; ancak getirileri azalacak. Bu, verimsiz madencileri iki seçenekle bırakacak: Ya bu şekilde devam etmeli ya da teçhizatlarını tamamen kapatmalılar.

Paxful kripto borsasından Jeffery Barroga: “Tek çıkış yolu işlemcilerini yükseltmek olacak: eski Dragonmint T16 ve Antminer S9 makinelerini daha yüksek işleme hızlarına sahip 5 ve 3 NM madencilerine bırakın” dedi ve ekledi:

“Hobi madencileri ve küçük oyuncular, ne kadar BTC kazanırlarsa kazansınlar; bunun genel masraflarını ödemek için bile yeterli olmadığını görecekler.” 

Çoğu küçük madenci zaten kapanıyor. Bitcoin blok zinciri çalıştırmak için ayrılmış işlem gücünün miktarını temsil eden hashrate’in azalması da bunu kanıtlıyor. Bitcoin/dolar fiyatı Mart ortasında %50’den fazla düşünce, madencilerin senkronizasyondaki karlılığını azalttı. Analist şunları belirtti:

“Kara Perşembeye bakacak olursak, çoğu verimsiz madencinin çoktan kaçması muhtemeldir. Yarılanma yaklaştığında bu konuda daha net konuşacağım.”

Altın Daha İyi Bir Gösterge

Analist popüler tahmin modellerinin değil, altının Bitcoin için daha iyi bir fiyat göstergesi olduğunu öne sürdü. Değerli metal, küresel makroekonomik olaylara doğru tepki verir ve Bitcoin’in özelliklerine çok yakın olduğundan, kripto para birimi için daha güvenilir ipuçları verebilir.

Analist: “Bitcoin yükselmeli, ancak yine de kendini kanıtlamalı” dedi.