Yıl sonu Bitcoin tahmini: Masada iki seçenek var • Coinkolik
Yükleniyor...

Yıl sonu Bitcoin tahmini: Masada iki seçenek var

Yeni yıla girmeden önce yıl sonu Bitcoin tahminleri de gelmeye başladı.

bitcoin btc

Yeni yıla girmeden önce yıl sonu Bitcoin tahminleri de gelmeye başladı. Bu yıl masada iki seçenek var. Analistler geçmiş verilerin ışığında BTC fiyatının 32 bin lira ile 50 bin lira olacağı konusunda görüş belirtti.

Yüzde 70’in üzerinde artış

Bitcoin, bankacılık krizi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde spot BTC borsa yatırım fonu (ETF) onayına ilişkin umutların da etkisiyle 2023’te şu ana kadar yüzde 70’in üzerinde artış gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Peki, Bitcoin fiyatı 2023’ün geri kalanında yükselmeye devam edecek mi?

Bitcoin’in devam eden piyasa trendinin, 2017-2020 dönemindeki fiyat hareketine çok benzediği gözlendi. Bu nedenle, popüler BTC analisti Stockmoney Lizards, kararlı bir boğa koşusu için önemli bir kırılma anını (yeşillendirilmiş alan) tekrarlayabileceğini savundu.

2020’deki kırılma, Kasım 2021’de Bitcoin’in 69 bin dolarlık rekor seviyesine ulaşmasından önce gerçekleşti. Benzer bir kırılma gerçekleşirse, analist BTC’nin fiyatının yıl sonuna kadar 45 bin ile 50 bin dolar aralığına tırmanacağını ifade etti.

Ancak 2020’deki fiyat rallisinin aksine, Bitcoin şu anda ABD Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikasından kaynaklanan ve piyasada likiditenin azalmasına neden olan rüzgarlarla karşı karşıya kaldı.

Bitcoin’in fiyatı, Federal Rezerv’in bilançosunun zirveye ulaştığı Nisan 2022’den bu yana yüzde 40 düştü.

Standard Chartered da Bitcoin’i 50 bin dolarda görüyor

Standard Chartered ayrıca Bitcoin’in yıl sonuna kadar 50 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

Standard Chartered’ın küresel araştırma müdürü ve baş stratejisti Geoff Kendrick, madencilerin artan karlılığının BTC satma ihtiyaçlarını azaltacağını ve potansiyel artan talebe karşı daha düşük bir arza yol açacağını savundu.

Kendrick bir raporunda, “Çıkarılan BTC (Bitcoin) başına madenci kârlılığının artması, nakit girişlerini sürdürürken daha az satış yapabilecekleri, net BTC arzını azaltacakları ve BTC fiyatlarını yükseltecekleri anlamına geliyor.” dedi.

Öte yandan, madenciler tarafından tutulan Bitcoin sayısı Mayıs 2023’teki Ordinals furyası sırasında artmış ve o zamandan beri istikrar kazanmıştı.

Teknik seyir 32 bin dolara işaret ediyor

Bu arada, bir Bitcoin teknik kurulumu yıl sonu hedefini 32 bin dolara yaklaştırdu, bu da yakın zamandaki bir fiyat zirvesine işaret etmiş oldu.

BTC, hakim olan çarp ve kaç ters dönüş (BARR) dip formasyonunun kırılma aşamasına girdi. BARR dip formasyonu tipik olarak fiyatın alçalan trend çizgisi direncinin üzerine çıkması ve aşağıda gösterildiği gibi formasyonun maksimum yüksekliği kadar yükselmesinin ardından çözülür.

Ekran Resmi 2023 10 18 18.23.45

Aynı BARR Dip formasyonu Dogecoin’de Haziran 2022’de doğru bir şekilde gerçekleşmişti. Bu formasyonun amaçlandığı gibi gerçekleşmesi halinde BTC fiyatının 2023 yılı sonuna kadar yüzde 12,75 daha yükselmesi bekleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x